Carlton Oteli arsası, üçüncü kez ihaleye çıkacak
21 Nisan 2007 CumartesiTasarruf Mevduat Sigorta Fonu, Toprak Grubu'na ait eski Carlton Oteli arsasını yeniden satışa çıkarıyor.
Arsa içinde yer alan 4 parsel birlikte satışa çıkarılırken, muhammen bedel 49 milyon 562 bin 613 YTL olarak belirlendi. Arsa üzerinde İş Bankası, Garanti Bankası ve Etibank’ın toplam 96 milyon YTL tutarında ipotekleri bulunuyor. İhalede verilen tekliflerin 96 milyon YTL ipotek bedelini ve yaklaşık 165 bin YTL civarında olan satış masraflarını aşması gerekiyor.
TMSF, Eski Carlton Oteli arsasını 22 Mayıs’ta tekrar satışa çıkaracak. 3 Nisan ve 10 Nisan 2007’de iki kez açık artırmaya çıkarılan ancak alıcı bulmayan arsanın muhammen bedeli yaklaşık 50 milyon YTL olarak belirlendi. İhalede verilen tekliflerin 96 milyon YTL ipotek bedelini ve yaklaşık 165 bin YTL civarında olan satış masraflarını aşması gerekiyor.
İSTANBUL'UN GÖZDE YERİNDE
Köybaşı caddesi, Yeniköy mahallesi, Sarıyer - İstanbul adresinde bulunan ve 4 parselden oluşan gayrimenkuller, Sarıyer Yeniköy’de, Sait Halim Paşa Yalısı yanında yer alıyor. Konum olarak İstanbul’un en prestijli bölgesinde bulunan ve İstanbul boğazı boyunca uzanan sahil yolu ile ulaşımı olan gayrimenkulün erişimi de oldukça rahat sağlanıyor. Toplam arsa alanı 6 bin 674 metrekare olan gayrimenkulün çevresinde Sait Halim Paşa Yalısı’nın yanısıra Ayanikola Kilisesi ve bitişik nizam konutlar bulunuyor.
MUHAMMEN DEĞER
Gayrimenkuller, muhammen değerlerinin yüzde 75’inden az olmamak üzere ipotek bedeli ve satış masraflarını geçmesi şartıyla en çok artırana ihale edilecek. Verilen bedel, muhammen değerin yüzde 75’inden az olur ya da hiç alıcı çıkmazsa, ikinci satış 29 Mayıs 2007 Salı günü aynı adres ve saatte gerçekleştirilecek. İhaleye katılabilmek için muhammen bedelin yüzde 7.5’i olan 3 milyon 717 bin 196 YTL nakit teminatın, Fon’un Vakıfbank Esentepe Şubesi’ndeki 2002621 YTL hesabına yatırılması ya da bankalardan alınmış kesin ve süresiz teminat mektubu, T.C. Devlet Tahvilleri, T.C. Hazine Bonoları veya T.C. Hazine kefaletini içeren tahviller de teminat olarak kabul edilecek.
ÜÇÜNCÜ İHALE
Satışa konu gayrimenkul, 3 Nisan 2007 ve 10 Nisan 2007 tarihlerinde iki kez açık artırmaya çıkarıldı. Ancak alıcı bulmadı. Tapu kaydında İş Bankası, Garanti Bankası A.Ş. ve Etibank A.Ş. lehine işlenilmiş toplam 96 milyon YTL ipotek bulunması nedeniyle ihalenin açılış bedeli, rüçhanlı alacaklılar ve satış masrafları dikkate alınarak ihale 96 milyon 33 bin YTL ile açıldı. Ancak teminat yatıran katılımcıların pey sürmemesi nedeniyle satış yapılmayarak ihale kapatıldı.
netgazete