Oğlunu kurtarmak için kendini alevlere siper etti
21 Nisan 2007 Cumartesi Samsun'da 2 çocuk annesi genç kadın, evlerinde çıkan yangında oğlunu alevler arasına dalarak ölümden kurtardı. Oğlu ile birlikte yanarak hastanelik olan kadın, hastanede tedavi altına alındı.
Edinilen bilgiye göre olay, Bahçelievler Mahallesi Fevzi Çakmak Sokak'ta 5 katlı apartmanın 1. katında sabah saat 07.30 sıralarında meydana geldi. Eşi Serkan P. bir hafta önce dağıtım izni dönüşü Isparta'ya askere giden Sadiye P.'ye (28) ait evde elektrikli sobadan yangın çıktı. Yatak odasında çıkan yangında, alevler bir anda evi sardı. Bu sırada odada uyuyan 4 yaşındaki oğlu Ege'yi kurtarmak için alevler içine dalan 2 çocuk annesi Sadiye P., oğluna sarılarak alevlere siper edip balkona çıkmak istedi.
Komşuların yardımına koştuğu anne ve oğlu, balkondan indirilerek Samsun Devlet Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi'ne kaldırıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri yangına kısa sürede müdahale ederek söndürürken, yangın sırasında evde bulunan Sadiye P.'nin diğer oğlu 7 yaşındaki Efe'nin evde misafir olarak bulunan 2 kişiyle birlikte son anda dışarı çıktığı ve olayı yara almadan atlattıkları öğrenildi.
Annesi tarafından ölümden kurtarılan Ege P.'nin yüzünde, annenin ise yüzü, kolları ve vücudunda ağır yanıklar olduğu öğrenildi. Çocuk Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Selahattin Aktaş, çocuğun ve annenin 3. derece yandığını, ancak annenin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.
Anne ve oğlunu balkonun kapısını kırarak aşağı indiren komşulardan Fethi Yılmaz (32), yangının Ege'nin uyuduğu sırada yorganla birlikte elektrikli ısıtıcının üzerine düşmesi sonucu meydana geldiğini belirterek, "Evin içini alevler sarınca anne çocuğunu kurtarmak için alevlere kendini siper etti. Çocuğuna sarılarak balkon kapısına doğru geldi. Bu sırada bizde kapıyı kırıp onları dışarı çıkardık. Alevler bizim üzerimize de geldi" dedi.
Yangınla ilgili soruşturma sürdürülüyor.
MUAMMER AY/İHA