16'sında intihar etti, organları 3 kişiye umut oldu
21 Nisan 2007 Cumartesi Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinde mutfak tüpünün gazıyla intihar eden 16 yaşındaki lise öğrencisinin organları, 3 kişiye hayat verecek. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra ailesi tarafından organları bağışlanan lise öğrencisinin karaciğeri İstanbul'daki bir hastaya, böbrekleri ise İzmir ve Erzurum'daki hastalara nakledilmek üzere uçakla gönderildi.
Dün girdiği bunalım sonrası evdeki mutfak tüpünün gazını açarak intihara teşebbüs eden Silifke Endüstri Meslek Lisesi hazırlık sınıfı öğrencisi 16 yaşındaki Mustafa Gölgeli, önce Silifke Devlet Hastanesi'ne, oradan da Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktorların tüm çabalarına rağmen bu sabah saat 06.00 sıralarında beyin ölümü gerçekleşen gencin ailesi, üniversite yönetiminin organ bağışı talebine olumlu yanıt verince hemen operasyona başlandı. 3 profesör, 1 doçent ve 2 doçent
yardımcısından oluşan ekip tarafından yapılan operasyonla ölen gencin karaciğeri ile böbrekleri alındı. Alınan organlar, Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu sistemle belirlenen hastalara nakledilmek üzere bu sabah Adana Havalimanı'ndan uçakla İstanbul'a gönderildi. Organlardan karaciğerin İstanbul'da bir hastaya, böbreklerin ise İzmir ve Erzurum'daki hastalara nakledileceği bildirildi.
Oğlunun organlarını bağışlayan 4 çocuk babası Cevdet Gölgeli, bu kararı çocuklarıyla birlikte verdiklerini belirterek, "Çocuklarım da 'Tamam baba verelim. 3 kardeşimiz daha olur' dediler. İçimizden gelerek bu kararı verdik. Helalı hoş olsun. Allah organları alacak olan hastalara sağlık sıhhat versin. Evlatlarım oldu, onlar da benim can ciğer akrabam oldu" dedi.
Bu tip organ bekleyen yüzlerce insan olduğunu de söyleyen Gölgeli, herkesi organ nakli yapmaya çağırdı. Gölgeli, "Veren de sağolsun vermeyen de. Ancak, bu gibi organ nakli ile hayat bulacak olan insanlar, ileride vatana millete hizmet edeceklerdir" diye konuştu.
Ölen gencin ağabeyi Yakup Gölgeli de oldukça üzüntülü olduğunu belirtirken, herkesi organ bağışına çağırdı.
Operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çağlıkülekçi, hastanın dün karbonmonoksit zehirlenmesiyle hastaneye geldiğini belirterek, geçen süre içinde aldığı toksik etkiye bağlı olarak hastada beyin ölümü gerçekleştiğini söyledi. Beyin ölümü kriterleri ortaya çıktıktan sonra bu durumu aile ile paylaştıklarını ifade eden Çağlıkülekçi, hasta yakınlarının organ bağışı yapmayı kabul ettiklerini ifade ederek, "Bunun üzerine hızlı bir süreç başladı.
Organların bir an önce çıkarılarak ilgili yerlere gönderilmesi gerekiyordu. Bu sabah 06.30 sıralarında tıbben ölmüş olan hastayı ameliyata aldık. Sağlık Bakanlığı'nın kurduğu son derece güzel bir sistemle tüm Türkiye'ye haber verildi. Ve organlar adaletli bir şekilde dağılımı yapıldı. Organlardan karaciğer İstanbul'da ölmek üzere olan bir hastaya, böbrekler ise İzmir ve Erzurum'a gönderildi" dedi.
İnsanların organ bağışı konusunda bilinçli olmasına rağmen, hala bu konuda endişeler bulunduğunu, ancak organ bağışı konusunda bir artış gözlendiğini söyleyen Çağlıkülekçi, "Yine de bu konuda beklenen düzeyde değiliz. Çok fazla miktarda organ bekleyen insan var. Şu anda 4 bin civarında karaciğer, yaklaşık 10-15 bin de böbrek bekleyen hasta var. Buna yetişmemiz çok zor. O yüzden bütün insanları bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.
HÜSEYİN KAR /IHA