ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, TBMM heyetine de randevu vermedi, görüşmedi
21 Nisan 2007 CumartesiErmeniler'in soykırım iddialarına destek veren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, daha önce Washington'ı ziyaret eden iki ayrı Türk parlamenter grubuna yaptığı gibi TBMMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Dülger başkanlığındaki TBMM heyetine de randevu vermedi.
Temaslarının büyük kısmını tamamlayan TBMM heyeti, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde bir basın toplantısı düzenledi.
Pelosi'den randevu talebi olup olmadığı yönündeki bir soruya karşılık Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, heyetin temasları çerçevesinde kongre üyelerinden randevu alırken, Pelosi'nin ofisine de başvurduklarını ancak bir cevap gelmediğini söyledi. Şensoy, Pelosi'nin ofisinin, daha önce Washington'ı ziyaret eden iki ayrı milletvekili heyeti için randevu istendiğinde de aynı şekilde davrandığını kaydetti.
Dülger, Washington'da bir araya geldikleri Amerikalı kongre üyelerine, "tarihi olaylar için Temsilciler Meclisi'nden karar çıkarmanın anlamsızlığını" ve bunun Türkiye'ye olası yansımalarını anlattıklarını söyledi. Mehmet Dülger, temaslarında, metot aksaklığına işaret ettiklerini, sadece tek tarafın dinlenerek "bilgi sahibi olmadan hüküm sahibi" olunduğunu, önyargılı beyanların kullanıldığını; soykırımın hukuki konu olduğunu ve yetkili uluslararası mahkemeden geçerek böyle bir sonuca varılması gerektiğini anlattıklarını aktardı.
Ermeni tasarısı kabul edilirse zaten ABD'nin Irak politikalarına tepkili Türk toplumunda Amerika'ya bakışın sertleşeceğini anlatan Dülger, tasarının geçirilmemesi çağrısında bulunduklarını ve kendisinin "ihtiyatlı iyimser" olduğunu, ancak son dakikaya kadar sonucu kestirmenin mümkün olmayabileceğini söyledi.
Türkiye'nin eski Washington büyükelçilerinden, CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ da konuşmasında, "eskiden kazanmış olduğumuz mevkileri kaybetmişiz" yorumunda bulundu.