Fransa'da, cumhurbaşkanlığı için Sarkozy'nin adı ön plana çıkıyor
21 Nisan 2007 CumartesiTürkiye’yi de yakından ilgilendiren “Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı kim olacak?" sorusu yarın büyük ölçüde yanıt bulacak. Seçimler öncesinde öne çıkan isim ise Türkiye ve göçmen karşıtı söylemlerle dikkat çeken Nicolas Sarkozy.
Türkiye’de gözler “Köşke kim çıkacak" soruna çevrilirken, Fransa’da "köşk"e kimin çıkacağı sorusu yarın büyük ölçüde belli olacak. Fransızlar yarın Jacques Chirac’tan boşalan cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak isim için sandık başına gidecek.
Yarın ilk turu yapılacak seçimlerde şu ana kadar öne çıkan isim eski Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy oldu. Özellikle getto isyanları sırasında göçmenleri suçlayan konuşmalar yaptığı ve göçmenler için “çöplük" dediği için ağır eleştiriler alan Sarkozy’nin ilk turdan galip çıkması bekleniyor.
Artan milliyetçiliğe oynayan Sarkozy, göçmen karşıtı olduğu kadar Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği karşıtı söylemleriyle de ön plana çıkmaya çalışıyor.
Sarkozy’nin hemen ardından bayan cumhurbaşkanı adanı Segolene Royal geliyor. 6 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerde Sarkozy’nin rakibi olması beklenen Royal, Türkiye’ye daha ılımlı bakıyor.
12 adayın yarışacağı ilk turda, söz konusu iki ismi en çok zorlayacağı tahmin edilen bir diğer aday ise François Bayrou. Sarkozy gibi Bayrou da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olmamasını, Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık verilmesi gerektiğini savunuyor.