Boğazı kesilerek öldürülen Necati Aydın, İzmir'de toprağa verildi
21 Nisan 2007 CumartesiMalatya'da çarşamba günü İncil dağıtımı yapan Zirve Yayınevi İrtibat Bürosu'na yapılan baskında boğazları kesilerek öldürülen 3 kişiden Necati Aydın, İzmir'de toprağa verildi. Necati Aydın'ın eşi Şemsa Aydın'ın, tanıştıkları ve dinini değiştirdiği yer olduğu için eşinin İzmir'de defnedilmesini istediği ortaya çıktı. Buca'daki Baftist Kilisesi'nde yapılan dini törenden sonra Necati Aydın, Karabağlar'daki Hıoristiyan Mezarlığı'nda defnedildi.
Necati Aydın'ın cenazesini Malatya'dan getiren uçak saat 14.35'de Adnan Menderes Havaalanı'na indi. Necati Aydın'ın eşi Şemsa Aydın, 5 yaşındaki kızı Ester Bahar ve 7 yaşındaki oğlu Elişa Güven ile Havalimanı İç Hatlar Terminali'nden çıkarken polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Üzerine mor kaftan örtülen Necati Aydın'ın tabutu, havaalanı görevlilerince Büyükşehir Belediyesi'nin cenaze aracına konuldu.
Cenazeyi almak üzere İzmir Adnan Menderes Havlimanı'na gelen ve 7 yıl önce de öldürülen Necati Aydın'la Kemalpaşa İlçesi'nde İslamiyete hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alınıp bir ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Ercan Şengül, gazetecilere yaptığı açıklama yaptı. Ercan Şengül, “Cenaze töreninde ağlama görmeyeceksiniz. Törende kutlama göreceksiniz. Biz İsa Mesih inancında ölümü kurtuluş görüyoruz. Arkadaşımızın tanrının yanında olduğunu bildiğimiz için içimizde sevinç var, kutlama var'' dedi.
Aynı zamanda Malatya'daki bürosu katliama sahne olan Zirve Yayıncılık ve Dağıtım Ticaret Limited Şirketi'nin Bölge Satış Müdürü olduğunu da belirten Ercan Şengül, tedirginlik duymadıklarını ve insanları sevdiklerini söyleyerek “Bu konuda kimseyi suçlamıyoruz. Saldırgan arkadaşları da seviyoruz. Onlar da bu ülkenin insanları. O kardeşlerimizin de pişman olduğunu biliyoruz. Ancak orada Aydın değil, İsa Mesih öldürüldü. İsa Mesih de insanların günahı için ölmüştür'' dedi. Şengül, arkadaşı Necati Aydın ile birlikte 7 yıl önce haksız yere tutuklanıp bir ay cezaevinde kaldıklarını, iç hukuk yolları tükenince birlikte AİHM'e başvurduklarını söyledi.
Ercan Şengül, Necati Aydın için “İsa Mesih'e inan Türkiye'de ilk şehit'' ifadesini kullandı. İncil'de yazılan geneleklere göre töreni yapmaya çalışacaklarını, İsa Mesih'in çarmıha götürülürken üzerinde bulunan mor kaftanı çağrıştırmak için tabutunun üzerine mor kaftan konulduğunu vurguladı.
Ercan Şengül, Necati Aydın'ın ağabeylerinin Malatya'da savcılığa başvurup kendi dini inançlara göre gömülmesini istediklerini hatırlattı, “Ağabeylerine böyle bir yasal hakları olmadığını söyledik. Kimliğinde yazan hristiyan ibaresi zaten bir vasiyettir. Kendisi bu inançla yaşamıştır. Biz de bu nedenle izin vermedik. Mesih için şehit olduğunu söyledik. Onlar da isteğimizi kabul etti'' dedi.
Bu arada öldürülen Necati Aydın'ın cenaze töreninde yakalara takılmak üzere hazırlanan fotoğraflarda, “Benim adım göklerde yazılı'' ibaresi ve doğum yılı 1972, ölüm yılı bölümüne ise sonsuzluk işareti çizildiği dikkati çekti.