İran ve Hizbullah'ın İsrail Planı


İsrail istihbarat kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Debka, İsrail'in İran'ı vurması halinde İran ve Hizbullah'ın, işgal altındaki Filistin'in kuzeyini "işgal" edeceğini duyurdu.

Plana göre Hizbullah İsrail'e giriyor, İsrail'in işgal ettiği şehirleri bir bir ele geçiriyor. Aynı zamanda Hizbullah'ın uzun yıllar öncesinden diyaloga girdiği, Batı Şeria ve İsrail'in işgali altında kalan Araplar bir bir ayağa kalkıyor.

İsrail istihbarat kaynakları, İran'ın eğittiği 5 bin savaşçının, İsrail'in saldırısı halinde işgal altındaki Filistin'e gireceğini duyurdu.

İsrail istihbarat kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Debka, İsrail'in İran'ı vurması halinde İran ve Hizbullah'ın, işgal altındaki Filistin'in kuzeyini "işgal" edeceğini duyurdu.

Habere göre İran İslam Devrimi Muhafızları Ordusu, 5 bin Hizbullah savaşçısını, İsrail'in başlatacağı savaşa hazırlıyor.

İsrail'in İran'da nükleer tesisleri vurması halinde 5 bin Hizbullah savaşçısı, İsrail'in işgali altındaki Celil ve Neheriya şehirlerine girecek.

Debka'nın Amerika'daki kaynaklarına dayanarak yayınladığı haberinde, 5 bin Hizbullah savaşçısının 5 ayrı birliğe bölüneceği ve her bölük içerisinde bin kişinin yer alacağını kaydedildi.

İsrail istihbaratına göre İslam Devrimi Muhafızları Ordusu'nun hazırladığı plan şöyle:

Birinci Birlik: İsrail'in İran'ı vurduğu anda Hizbullah'ın bin kişilik birinci birliği, Nakura ve Rosh Hanikra yolunu kullanrak 7 km. uzaklıktaki Neheriya şehrine girecek.

Hizbullah, bu bölgede İsraillileri esir alarak iç noktalara doğru ilerleyecek. Esir aldığı İsraillileri de canlı kalkan olarak kullanacak.

Aynı saatlerde, İslam Devrimi Muhafızları tarafından yetiştirilen 150 Hizbullah savaşçısı, 55 bin İsraillinin oturduğu Neheriya hızlı feribotları kullanarak Neheriya şehrine çıkarma yapacak. 150 Hizbullah savaşçısı şuanda eğitimini tamamlamış olup, Lübnan'da bulunuyor.

İkinci Birlik: Hizbullah savaşçıları, İsrail'in Neheriya şehrine destek birlikleri göndermesini engellemek için Lübnan sınırına 300 m. uzaklıktaki Şlomi şehrine girecek. Şlomi, Nakura'nın güney doğusunda bulunuyor.

Hizbullah'ın ele geçirdiği bu şehirler, İsrail'in 89 ve 899 ana yollarını kullanarak destek birlikleri göndermesini engelleyecek.

Üçüncü Birlik: Hizbullah savaşçıları, İsrail'in işgali altında bulunan Carmiel şehrinin kuzeyindeki Deir al-Asad ve Majd el-Krum köylerini ele geçirerek Celile ile Arap köyleri arasındaki İsrail engeli ortadan kaldırılacak. Böylece işgal altında bulunan Araplar da İsrail'e karşı harekete geçecek.

Üçüncü birlik de ele geçirdiği bölgelerdeki İsraillileri canlı kalkan olarak kullanacak. Hizbullah, Akka-Safed istikametinde de ilerleyerek askeri üsleri ve şehirleri ele geçirecek.

Dördüncü Birlik: Hizbullah savaşçıları, Lübnan'ın güney doğusundaki Kadesh, Makia, Yiftah kibbutzim ve Makia moshav şehirlerini ele geçirecek. Hizbullah savaşçılarının burada başarılı olmaları halinde, Nakura'nun kuzeyindeki diğer şehir ve köylere doğru harekete geçilecek.

Beşinci Birlik: Lübnan'dan İsrail'in stratejik bölgelerine füze atışında bulunulacak. İsrail'in hava kuvvetleri ve füze fırlattığı üsler, felç edilecek.

Aynı zamanda Suriye'den de birliklere gelerek Hizbullah'a destek verecek, Golan tepelerinde İsrail'e karşı cephe açılacak.

Nasrullah: Bölgenin Çehresi Değişecek

Debka, haberin sonunda Lübnan İslami Direnişi Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah'ın 17 Ocal 2010'da Lübnan'da yaptığı konuşmasına yer verdi.

Nasrullah, o konuşmasında İsrail'in açtığı savaşta, bölgenin çehresinin değişeceğini söylemişti. Nasrullah "Sizler! Lübnan, Filistin, Irak, ümmet ve direnişi sevenler! Her gün duyduğunuz Lübnan'a yapılan tehditler ve korkutma karşısında her zamanki gibi size söz veriyorum: ileride Siyonistlerle olacak herhangi bir çatışmada düşmanın hedeflerini boşa çıkaracak, onu yenecek, büyük tarihi bir zafere imza atacak ve inşallah bölgenin çehresini değiştireceğiz. Sizi temin ederim ki bu bölgenin geleceği direnişin, izzet, onur ve hürriyetin geleceği olacak, İsrail, baskı ve kibir inşallah yok olacaktır" demişti.

isra haber


kaynak;tevhidhaber.com 02/02/2010