Şeyh Salah, Yine İsrail Mahkemesinde


İsrail Sulh Mahkemesi, 22.08.2007 tarihinde Vadi Coz'da çıkan olaylardan ötürü yargılanmasına başlandı

Şeyh Salah, Vadi Coz'daki Halawani ailesinin evinde gerçekleştirilen etkinlikten ötürü yargılandı. Şeyh Salah'ın mahkemeye girerken ve çıkarken oldukça rahat olduğu gözlemlendi.


İsrail polisi bu etkinliğe müdahale etmiş, başta Şeyh Salah olmak üzere çok sayıda Filistinli yaralanmıştı. İsrail polisi göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla saldırmıştı.

İsrail polisi çıkan olaylar sonrasında Şeyh Salah'a, İsrail emniyetinin emirlerine aykırı hareket etmek ve polise mukavemetten ötürü suç duyurusunda bulunmuştu.İsrail polisi, Şeyh Salah ve beraberindeki 30 kişinin kanuna aykırı bir şekilde toplandığını bildirmişti.

İsrail, Şeyh Salah'ın Halawani ailesinin evine gitmesiyle, Kudüs'ün surlarına 150 m. Mesafelik yaklaşma sınırını ve 7'den fazla kişiyle buluşma yasağını aştığı kaydetti.

Esasında Şeyh Salah ve beraberindekiler etkinliği Commodore otelinde gerçekleştirmek istemişlerdi. Fakat otel, İsrail polisinin emriyle kapatılınca Halawani ailesinin evinde gerçekleştirilmişti.

Şeyh Salah, dün mahkeme çıkışında yaptığı konuşmasında “İsrail, açtığı davalarla Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın yardımına koşma, Kudüslüler arasındaki dayanışma ruhunu öldürmek istemektedir. İşgal planlarına karşı mücadele ruhunu öldürmek istemektedir. Fakat, bize karşı uygulanan zulüm planlar, her an zulme karşı durmamızı, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın yardımına koşmamızı sağladı” dedi.

Diğer yandan İsrail Mahkemesi'nin Şeyh Salah hakkında verdiği 9 aylık hapis cezasının, Şubat ayında başlayacağı bildirildi.

isra haber

kaynak;tevhidhaber.com 02/02/2010