Bakın bunu kim söyledi!Burka giyen 1900 kadına yasak getirmeyi planlayan Sarkozy Hükümeti'ne, papazlar tepki gösterdi. “Eğer Sarkozy Hükümeti burkayı yasaklarsa, Müslüman ülkeler de Hıristiyan azınlıklara saygı göstermeyecekler” uyarısında bulunan Katolik papaz Michel Santier, “Eğer bizler Müslüman ülkelerdeki Hıristiyan azınlıkların sahip oldukları haklarını özgür bir şekilde kullanmalarını istiyorsak, bizlerin de tüm inançlara saygı göstermemiz gerekir” dedi.


MEHMET NEDİM ASLAN/LONDRA

Fransa'daki Katolik papazlar, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin burkayı yasayla yasaklamaya çalışmasına tepki göstererek, “Eğer Sarkozy Hükümeti burkayı yasaklarsa, Müslüman ülkeler de Hıristiyan azınlıklara saygı göstermeyecekler” uyarısında bulundu.

DAHA FAZLA KADIN BURKA GİYER!
Fransa'da papazlar adına bir açıklama yapan Michel Santier, Fransa'da çok az sayıda kadının burka giydiğini ve Müslüman liderlerin de bunun zorunlu bir şey olmadığını söylediğini hatırlatarak, parlamentonun burkaya yasak getirmesinin daha fazla kadının burka giymesine sebep olabileceğini kaydetti.

HIRİSTİYANLARA SAYGI İÇİN MÜSLÜMANLARA SAYGI GÖSTERELİM
Fransızların ve Katoliklerin ‘Medeniyetler Çatışması' teorisinin kendilerini esir almasına izin vermemesi çağrısı yapan Papaz Santier, “Eğer bizler Müslüman ülkelerdeki Hıristiyan azınlıkların sahip oldukları haklarını özgür bir şekilde kullanmalarını istiyorsak, bizlerin de tüm inançlara saygı göstermemiz gerekir” dedi.

SARKOZY: BURKA HOŞ KARŞILANMAYACAK
Fransa polisinin istatistiklerine göre ülkede 1900 kadın burka giyiyor. Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin “Fransa i toprakları üzerinde burka hoş karşılanmayacak" sözlerinden sonra harekete geçen parlamento komisyonu burkanın kınanması ve yasaklanması çağrısında bulunmuştu. Burkaya getirilmek istenen yasağa Fransız Katolik papazların yanı sıra Yahudi hahamları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

(Vakit)kaynak; habervaktim. com 04/02/2010