Ukrayna’da başkanlık seçimini Rus yanlısı Yanukoviç kazandı. Turuncu Prenses Timoşenko ise “Seçime hile karıştı. Halk sokağa insin” çağrısı yaptı.


Ukrayna’da “Turuncu Prenses” lakaplı batı yanlısı eski başbakan Yulya Timoşenko ile Rus yanlısı muhalefet lideri Viktor Yanukoviç arasındaki başkanlık yarışı son ana kadar nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu.

37 milyon seçmen sabahın erken saatlerinden itibaren
seçim
merkezlerine gitti. Sandıkların kapanmasının ardından gelen ilk sonuçlar Yanukoviç’in başkanlığı 4 puan farkla kazandığını ortaya koydu. Ancak Turuncu Prenses’in pes etmeye niyeti yok. 2005’te yine Yanukoviç’i devirerek batı yanlısı Viktor Yuşçenko’yu devlet başkanlığına taşıyan Turuncu Devrim’de Yuşçenko ile birlikte başı çeken Timoşenko bu olayın bir benzerine imza atmayı amaçlıyor.

Yanukoviç rövanşı aldı
Timoşenko, seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla taraftarlarını Kiev meydanında yeni bir devrime öncülük etmeye çağırdı. Siyasi gözlemciler de her iki adayın karşı tarafın seçime hile karıştıracağı suçlamasında bulunduğunu anımsatarak, sonuçların açıklanmaya başlamasıyla birlikte özellikle
başkent
sokaklarında protesto gösterileri ile sokak çatışmalarının meydana gelme olasılığının yüksek olduğunu dile getirdi. Ukrayna basını ise Yanukoviç’in beş yıl sonra “rövanşı aldığı” yorumunu yaptı.

BU DA FEMİNİSTLERİN PROTESTOSU
Ukrayna’daki feminist FEMEN derneği, Viktor Yanukoviç’in oy kullanacağı
seçim merkezinin önünde çarpıcı bir gösteri düzenledi. Göğüslerini sadece plastik bantlarla kapatan 4 kadın, “Ülkeye tecavüz etmeyi artık bırakın!”, “Bugün savaş
başladı” yazılı pankartlar açtı.

Eylemlerinin tüm Ukraynalı siyasetçileri hedef aldığını söylediler.

kaynak: (Hürriyet)