Cumhurbaşkanı, Başbakanı istifaya çağırdı


Ukrayna'da pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Bölgeler Partisi lideri Viktor Yanukoviç, Turuncu Devrim lideri Başbakan Yulia Timoşenko'yu istifaya davet etti. Ülkenin ikinci bir krize ihtiyacı olmadığını ifade eden Yanukoviç, "İnsanlar iktidar değişimi yönünde oylarını kullandı. Başbakan da doğru bir karar vererek muhalefete geçmelidir." dedi.Yüksek Seçim Kurulu'nun oylarının yüzde 100'ünün sayıldığını ilan etmesinin ardından yazılı bir açıklama yapan Yanukoviç, "Kendisine resmi olarak da bu talebi ileteceğim. Demokratik liderler halkın iradesine saygı duymalıdır. Ülkenin ikinci bir krize ihtiyacı yok." uyarısında bulundu.

İkinci turda Yanukoviç oyların yüzde 48,95'ini, rakibi Timoşenko ise oyların yüzde 45,47'sini aldı. Seçimlerde çok sayıda hile yapıldığı gerekçesi ile Timoşenko taraftarları tüm oyların yeniden sayılmasını istedi. Timoşenko 2004 sonunda gerçekleşen seçimlede Yanukoviç'i protesto ederek sonuçları mahkemeye götürmüştü. Özgürlük Meydanı'nda toplanan on binlerce kişi Turuncu Devrim olarak bilinen iktidar değişimini gerçekleştirmiş ve Viktor Yuşçenko Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.RUSYA İLE İLİŞKİLER ÖNCELİĞİMİZ

Yanukoviç açıklamasında Rusya ile ilişkilere de öncelik vereceklerini söyledi. Ülkenin dış politika yaklaşımlarında da değişim yaşanacağının işaretini veren Yanukoviç, "Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ile ilişkilerin geliştirilmesi önceliğimiz. Ülkelerimiz tarihi, ekonomik ve kültür açısından çok yakın. Endüstrimiz birbirini tamamlıyor. Bunu çıkarlarımıza uygun bir şekilde değerlendirmeliyiz." tespitinde bulundu.

Yeni düşüncelere her zaman açık olduklarını kaydeden Yanukoviç, Ukrayna'nın doğu ile batı arasında köprü olacağını belirtti. Yanukoviç ekonomik krizin üstesinden gelmek için de batı ve doğunun yardımına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

(CİHAN)kaynak;habervaktim. com 11/02/2010