Dünya Basın Fotoğrafları ödülü Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da sahiplerini buldu. Güncel haber dalında birincilik ödülü kazanan fotoğrafın arkasından büyük bir dram çıktı. Görenleri kifayetsiz bırakan bu fotoğrafı ABD'li ünlü fotoğrafçı Eugene Richards çekti.


Richards, Irak'ta savaş gazisi ABD'li bir askerin yaralandıktan sonraki günlük yaşamını "Herkesin Savaşı Kendine" başlığıyla fotoğrafladı. Ödül kazanan fotoğrafta, Irak'taki saldırıda beyninin yarısını kaybeden ve şu anda bilinci olmadan hayata tutunmaya çalışan asker Jose Pequeno, annesine sarılırken görülüyor. Savaş gazisinin arkadan çekilmiş fotoğrafında ise kafatasının sadece yarısı görülüyor çünkü Jose, diğer yarısını 2006 yılında Irak'ta görev yaparken bir saldırıda kaybetti.

KAFATASI PARÇALANDI

Bilinci yerinde olmayan asker Jose Pequeno'nun hikayesini ise annesi anlatıyor. Şu anda 34 yaşında olan Jose, 2006 yılında Irak'ta görev yapmaya başladı. Irak'ta bir polis karakolunu korumakla görevliydi. ABD askeri zırhlı araçla devriyede oldukları sırada karakola bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi.

Askeri aracın şoför kapısı açıktı ve araca doğru bir el bombası atıldı. Şoför arkadaşı anında öldü. Jose ise başında kask olduğu için yaralı kurtuldu ama kafatası parçalanmış ve beyninin yarısı yerde duruyordu. Jose'ye ilk müdahale Irak'ta yapıldıktan sonra, ameliyat edilmesi için ABD'nin Almanya'daki askeri üssüne kaldırıldı. Burada yapılan ameliyatta talihsiz asker kurtarıldı ama bundan sonra bilinci yerinde olmadan yaşayacaktı.

BİLİNCİ YERİNDE DEĞİL

Irak'a sağlam bir asker olarak giden Jose Pequeno ailesine bilinci yerinde olmayan, tekerlekli sandalyeye mahkum bir insan olarak döndü. ABD'li fotoğrafçı Eugene Richards Irak'ta savaşan askerlerin dramını anlatmak için Jose Pequeno'yu seçti. Onun annesiyle günlük hayatını fotoğrafladı. Bu fotoğraf da kendisine Dünya Basın Fotoğrafları ödülünde birincilik getirdi.
BU FOTOĞRAFLAR ÖDÜL GETİRDİ


Irak'ta savaşta yaralanan ABD'li asker Jose Pequeno annesine sarılırken...__________

hurriyet.com.tr