AİHM, samimiyet sınavında


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Salı günü Türkiye'yi ilgilendiren yeni bir karar verecek. Mahkeme, Fransız yazar Guillaume Apollinaire'in, eleştirmenlerce “sado-erotik” tür kabul edilen ve pek çok Avrupa ülkesinde geçmişte yasak olan ve bugün de bazı Avrupa ülkelerinde ancak sansürlü biçimde yayınına izin verilen “On Bir Bin Kırbaç” (Les Onze Mille Verges) adlı romanın Türkiye'de toplatılması ve yayıncısının cezaya çarptırılması ile ilgili dava konusundaki kararını Salı günü duyuracak.ALİ EYVAZ'IN HABERİ...

AVRUPA YASAK ŞAMPİYONU
Hitler'in “Kavgam” adlı kitabı ile Roger Garaudy'nin İsrail karşıtı bazı kitap ve makalelerinin ideolojik gerekçelerle yasak olduğu bazı Avrupa ülkelerinde, aynı zamanda “müstehcen” birçok yayın da yasak kapsamında. Bunlar arasında Fransız yazar Guillaume Apollinaire'in eserleri de var. AİHM'nin Salı günü Türkiye için yeni bir çifte standarta imza atıp atmayacağı merak ediliyor.

YAKIN ZAMANA KADAR KENDİ ÜLKESİNDE BİLE YASAKTI
Fransa'da 1. Dünya Savaşı öncesi Picasso'dan Andre Breton'a kadar dönemin en tanınmış sanatçı ve yazarları arasında çok sayıda dostu bulunduğu belirtilen Guillaume Apollinaire, ülkesinde 1970 yılına kadar yasak olan, “Les Onze Mille Verges” adlı romanını “On Bir Bin Kırbaç” adı ile yayınlanan Bandırmalı yayıncı Rahmi Akdaş'ın şikayeti üzerine AİHM'de açılan dava sonuçlandırıldı.

Hades Yayıncılığı sahibi Rahmi Akdaş, 1999 yılında piyasaya çıkarttığı kitabın toplatıldığı ve “müstehcen” materyal yayınladığı için cezaya çarptırıldığı gerekçesiyle 2004 yılında Türkiye'yi AİHM'ye şikayet etmişti. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü, adil yargılama ve mülkiyetin korunması haklarına ilişkin maddelerinin ihlal edildiği öne sürülmüştü.

VAKİT


kaynak;habervaktim . com