Avrupa Birliği çöküyor


Yıllardır Türkiye'yi kapısında bekleten AB, sonunda kendisi çatırdamaya başladı.ERTUĞRUL CESUR'UN HABERİ...


Yıllardır Türkiye'yi kapısında bekleten Avrupa Birliği (AB), sonunda kendisi çatırdamaya başladı. 440 milyar dolara varan dış borcuyla iflasın eşiğine gelen ve AB'den yardım isteyen Yunanistan'a bütçe açığını kapatmak için istediği 53 milyar Avro konusunda somut bir cevap verilmezken, Yunanistan'a yapılacak mali yardımın, finansal olarak zor durumdaki İspanya, Portekiz ve ardından da İngiltere'yi de içine çekecek bir sürece girilmesinden korkuluyor. AB ülkeleri vatandaşları ise, Yunanistan'ın faturasının kendilerine çıkarılmasındansa Yunanistan'ın Avro bölgesinden çıkarılmasından yana. Almanya'da yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, Almanların yarıdan fazlası Yunanistan'ın Avro bölgesinden çıkarılmasını istiyorlar. Alman basınında yer alan araştırmaya göre Almanların üçte ikisi, Almanya'nın Yunanistan'a parasal yardımda bulunmasına karşı. Almanlar krizden çıkmak için gerekirse Mark'a geri dönülmesini istiyor.

YUNANİSTAN RUSYA'NIN PAYINA DÜŞÜYOR

CIA'nin “Ortodoks Birliği” olarak adlandırdığı üçüncü bloğun egemen ülkesi Rusya olacak. Rus himayesi altında kurulacak olan Ortodoks Blok'unda ise Ukrayna, Beyaz Rusya, Gürcistan, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Bosna-Hersek yer alacak. Bosna-Hersek Ortodoks Blokta yer alması ise şu an federasyonun içinde bulunan Sırp Cumhuriyetinin zorlamasıyla olacak. Öte yandan bazı uzmanlar da raporu doğrular öngörülerde bulunmuşlardı. SSCB'nin dağılması ve 1990 Asya Krizini önceden gören ABD'li tanınmış toplum bilimci Gerald Celente, ekonomik krizin AB'nin mevcudiyetini de sorgulayacağını söylemiş, “AB'nin dağılması senaryosu çok basittir. Üye ülkelerde sadece birinde krizden kurtulma yolunun AB'den ayrılmak olduğunu söylemleriyle bir popülist liderin çıkması yeterlidir” demişti.

CIA RAPORU: AB 2020'DE ÜÇE BÖLÜNECEK

Birliğin içine düştüğü bu durum, AB'nin geleceğine ilişkin “karanlık” öngörüleri doğrular nitelikte. Geçtiğimiz yıl Amerikan İstihbarat Servisi (CIA), AB'nin geleceğine ilişkin bir rapor hazırlamış, raporda birliğin 2020 yılına kadar üç bölgesel birliğe ayrılacağı öngörüsünde bulunulmuştu. CIA'nin yaptığı projeksiyonda, Avrupa üç bölgeye ayrılacak. Birinci blok olan Batı Blok'unu İngiltere, Almanya, Fransa, İrlanda, Avusturya, İspanya, Benelüks ve İskandinav ülkeleri oluşturacak. “Yeni Avrupa” olarak adlandıran ikinci blokta ise “Estonya, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Hırvatistan ve Slovenya yer alıyor. Bu ikinci bölge veya Katolik Doğu Avrupa'nın Hırvatistan ve Slovenya üzerinden Akdeniz'e çıkışı bulunacak.

“AB İÇİN BÖLÜNME KAÇINILMAZ”

Vakit'e konuşan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mete Gündoğan, kendisinin de Avro'ya geçildiğinde AB'nin kendi içinde bölünme yaşayacağını öngördüğünü ifade ederek, “AB bir ekonomik birlik. Ancak üye ülkelerin ekonomileri eşit değil. Yunanistan gibi sürekli borç isteyenler zayıf ekonomiler güçlü ekonomiler üzerinde yük oluşturuyor. Bu koşullarda ortak para birimine geçilmiş olması bir hataydı. Bu noktaya gelineceği önceden belliydi” dedi. AB'nin Yunanistan'ı para birliğinden çıkarmasının birlik için psikolojik yıkım getireceği, bunu şu aşamada yapmayacaklarını ifade eden Gündoğan, “Onun yerine zayıf ekonomiler için yeni tanımlar geliştireceklerdir örneğin, ‘gelişmekte olan AB ekonomileri' gibi. Bu da filen bir bölünme demektir. Ancak bu sayede güçlü ülkeler zayıf ülkeler üzerindeki baskılarını da artıracaklar diye konuştu.

“ONLAR ÇÖZÜLÜRKEN BİZ TOPARLANABİLİRİZ”
Doğru adımlar atılması durumunda Avupa bir çözülme yaşarken Türkiye'nin toparlanmaya gidebileceğini ifade eden Gündoğan, “Türkiye son yıllarda yakın çevresi ile vizeleri kaldırdı, ilişkilerini geliştirdi. Gün geçtikçe bir cazibe merkezi haline geliyoruz. Ancak atılan adımların entegre edilmesi lazım. Şu an eksik olan, bankacılık sistemimiz. Güçlü milli bankalara ihtiyacımız var. Vizelerin kalkmasıyla Arap ülkelerinin zenginleri hafta sonunu Türkiye'de geçirir oldu. Fakat paralarını Türkiye'ye getirmeleri için de sağlam bankacılık sistemine ihtiyacımız var. Eğer bankacılık sistemimizi güçlendirirsek 400 yıl Osmanlı idaresinde kalan Yunanistan bile yeniden bize entegre olabilir” dedi.

VAKİTkaynak;habervaktim . com