İsrailli askerler itiraf etti


İsrail'in Filistinlilere yönelik yaptığı katliamlarda yer almak istemeyen askerler, İsrail'in geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Dökme Kurşun Operasyonu'nda HAMAS'la çarpışmadığını, bunun yerine sivilleri hedef aldığını belirtti. Arik Diamant ve David Zonsheine isimli askerler, İngiliz The Guardian Gazetesi'nde yayınlanan makalelerinde, İsrail'in Gazze'ye saldırmasının perde gerisinde HAMAS Hükümeti'ni devirmek olduğu belirtilerek, bu amacın başarılamadığını ve HAMAS'ın her zamankinden daha güçlü olduğu belirtildi.MEHMET NEDİM ASLAN/LONDRA

İsrail'in işgal altındaki topraklarda yaptığı katliamlarda görev almayı reddeden askerlerden Arik Diamant ve David Zonsheine, Gazze'de bir yıl önce gerçekleştirilen ve katliamla sonuçlanan operasyonun amacının HAMAS'ın roketlerini durdurmak değil, HAMAS Hükümeti'ni yıkmak amaçlı olduğunu belirterek, “Bu hedef başarısız oldu. HAMAS şimdi her zamankinden daha da güçlü” dedi.

İSRAİL, HAMAS'LA SAVAŞMADI
Filistinlilere karşı işlenen cinayetlerde yer almayı reddeden ve bunun için Courage to Refuse (Reddetme Cesareti) isimli bir dernek kuran Arik Dimaant va David Zonsheine İngiliz The Guardian Gazetesi'nde yazdıkları makalede Gazze katliamıyla ilgili gerçekleri ifşa ettiler. İsrail medyasının bir yıl önce gerçekleştirilen 'Dökme Kurşun' operasyonunu büyük bir askeri başarı olarak gördüğü belirtilen makalede, “Bizim bu görüşle ilgili ciddi şüphelerimiz var. Çünkü operasyonda HAMAS'la bir savaş olmadı. Operasyon başladığı andan itibaren HAMAS yer altına indi. Filistinlilere havadan, top atışı ve keskin nişancılarla saldırı gerçekleştirildi. Bu zaferden çok uzak durum” denildi.

BAŞIMIZI UTANÇ İÇİNDE EĞİYORUZ
Dökme Kurşun Operasyonu'nda dünyanın en kalabalık yerlerinden birinin bombalandığını ve ev, okul ve camilerin hedef alındığı kaydedilen makalede, 300'den fazla çocuk 1300'den fazla kişinin öldürüldüğü belirtildi. “İsrail'in yedek askerleri olarak bir halka karşı gerçekleştirilen bu korkunç saldırı nedeniyle başımızı utanç için eğiyoruz” denilen makalede, “Dökme Kurşun Operasyonu sözde HAMAS'ın roketlerini durdurmak için yapıldı. Ancak bu problem çok opreasyondan çok önce çözülmüştü. HAMAS ve İsrail arasında 19 Haziran 2008'de varılan ateşkes anlaşması sonucu, Gazze'den ayda atılan yüzlerce roketin sayısı beş ayda ancak bir düzineye indi. Gerçekte, İsrail Gazze ablukasını kaldırmayarak ateşkese uymadı. Kasım 2008'de de Gazze'ye saldırarak ateşkesi bozdu. HAMAS'ın ateşkesi yenileme önerisini reddetti ve ardından da Dökme Kurşun Operasyonu başladı” ifadeleri kullanıldı.

HAMAS'LA DİYALOG KURULMADAN BARIŞ OLMAZ
Operasyonun amacının İsrailli yetkililerinin açıkladıklarından farklı olduğu ve gerçek hedefin Kassam roketlerini durdurmak değil, HAMAS Hükümeti'ni yıkmak olduğu kaydedilen makalede, “Bu şekilde operasyon başarısız oldu. HAMAS her zamankinden daha da güçlü” denildi. Üzerinden bir yıl geçen bu vahşi savaştan sonra yeni bir stratejinin gerekli olduğuna vurgu yapılan yazıda, “İsrail HAMAS'la hemen müzakerelere başlamalı. Sadece ateşkesi değil, anlaşmazlığı sona erdirmek için ana konular da görüşülmeli. HAMAS'la açık bir diyalog İsrail'in menfaatinedir. Çünkü HAMAS demokratik bir şekilde seçildi ve Filistin halkının büyük bir bölümünün güven ve saygısını kazandı. Bu anlaşmazlığı bitirmeyi uman birisinin mutlaka HAMAS'la pazarlık yapması lazım. İkinci olarak, önceden görüldüğü gibi HAMAS barış yapabileceğini kanıtladı. HAMAS, Gazze'deki tüm gruplar üzerinde bir etkiye sahip” ifadeleri kullanıldı.

BARIŞ DOSTLARLA DEĞİL, DÜŞMANLARLA YAPILIR

Filistinlilerle tutukluların değiş tokuş edilmesinin Gilad Şalit'i geri getirmek için tek seçenek olduğu belirtilen makalede şöyle denildi: “HAMAS şu anda İsrail'in düşmanı. Ancak barış dostlarla değil düşmanlarla yapılır. HAMAS; güçlü, pragmatik, iyi organize olmuş ve İsrail'in büyük olasılıkla gelecekte anlaşma yapabileceği bir hareket. HAMAS'ı görmezden gelme stratejisi daha önce başarısızlığa uğradı ve bunun için HAMAS'la diyalog kuran strateji geliştirilmeli. Barış arayan bir ulus, karşı tarafı görmezden gelerek bunu başraamaz.

HABERVAKTİM. COM