Ölüm emrini bizzat Netanyahu vermiş


İngiliz Sunday Times gazetesi, 20 Ocak'ta öldürülen Hamas liderlerinden Mahmut el Mabhuh'a suikast emrinin bizzat İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından ocak ayı başında verildiğini öne sürdü.Gazete Mossad'a yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Mossad Şefi Meir Dagan'la Mossad'ın Tel Aviv'deki merkezi Midrasha'da bir araya gelen Netanyahu, yeşil ışığı burada yaktı. Habere göre, suikast hazırlıkları da Tel Aviv'deki bir otelde gizli olarak yapıldı.

İsrail Mabhuh cinayetiyle bağlantılı olduğu yönündeki iddiaları reddediyordu. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcı Danny Ayalon önceki gün yaptığı açıklamada, ülkesiyle Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkilerin bozulacağını sanmadığını belirtmiş, buna gerekçe olarak ise cinayetle hükümeti arasında herhangi bir bağ bulunmadığını göstermişti.

Mabhuh cinayetinde yer alan suikastçılar İngiliz, İrlandalı, Alman ve Fransız pasaportlarıyla cinayeti gerçekleştirmiş, bunun üzerine Avrupa ülkeleri İsrail'e sert tepki göstermişti.

Bu arada Hamas liderlerinden Salah el Bardavil, Mabhuh cinayetinin içinde Filistin Yönetimi'nin bulunduğuna kesinlikle inandığını söyledi. Bardavil, cinayetin Mossad'ın bir eylemi olduğunu da öne sürdü.

Bardavil, cinayetin içinde olduğu öne sürülen ve Dubai'de tutuklu bulunan iki Filistinlinin daha önce Filistin güvenlik birimlerinde çalıştıklarını, şu anda da El Fetih'in üst düzey yetkililerinden birinin sahip olduğu şirkette görev yaptıklarını iddia etti. Londra'da yayınlanan Darul Hayat gazetesi Filistinli üst düzey yetkilinin Muhammed Dahlan olduğunu yazdı.

Bardavil, Mabhuh'un internetten bilet alarak ve Dubai'ye gitmeden önce Gazze'deki ailesini arayarak hangi otelde kalacağı söyleyerek hayatını riske attığını da ifade etti.

(CİHAN)kaynak;habervaktim