İsrail'in her tarafından kibir akıyor


Dubai'de HAMAS liderlerinden Mahmud el Mabbuh'a karşı gerçekleştirilen suikasti MOSSAD'ın işlediğine dair yeni deliller bulunurken, İsrail medyasında İran ve Araplara karşı kibirli ifadeler kullanılması dikkat çekiyor. İran Dışişleri Bakanı'nın İsrail'i deli liderlerin yönettiğine dair sözlerine, Yediot Aharonot gazetesinde “Biz deliyiz. Delilerle uğraşılmamalı” denildi.MEHMET NEDİM ASLAN/LONDRA

Dubai'de HAMAS liderlerinden Mahmud el Mabbuh'a yönelik gerçekleştirilen suikasti MOSSAD'ın işlediğine dair yeni deliller ortaya çıktı.İngiliz, İrlanda, Fransız ve Alman pasaportları taşıyan suikast timiyle ilgili olarak İsrail şimdiye kadar yorum yapmazken Dubai polisi, suikast timine ait elde ettiği kredi kartı bilgileri ile telefon kayıtlarınnın İsrail gizli servisi MOSSAD'ı gösterdiğini bildirdi. Polis, Ürdün'de yakalanıp Dubai'ye teslim edilen iki Filistinli ile suikast timi arasındaki telefon görüşmeleri gerçekleştirildiğini de bildirdi.

İNGİLTERE 'ÇAĞIRMADI' 'DAVET ETTİ'
Öte yandan, 11 kişilik suikast timinde yer alan 6 kişinin İngiliz pasaportu taşımasıyla ilgili olarak İngiltere ve İsrail arasında diplomatik kriz yaşandığı haberlerinin göstermelik olduğu ortaya çıktı. İngiltere, olayın ortaya çıkmasından günler sonra basında yer alan haberler üzerine İsrai'in Londra Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na 'bilgi almak için davet' etmişti. İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail Büyükelçisi'ni protesto mahiyeti taşıyan 'çağırma' yerine 'davet' etmesi, İngiltere'nin İsrail'le diplomatik kriz yaşadığı yorumlarını havada bıraktı.

“BİZ DELİYİZ, BİZİMLE UĞRAŞMAYIN”
Bu arada 2006'daki Lübnan ve geçtiğimiz yıl da Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırılardan bir başarı elde edemeyen İsrail, Mabbuh'a yönelik suikastten sonra güven patlaması yaşıyor. İsrail'de yayınlanan Yediot Aharonot gazetesinde ilginç bir yazı kaleme alındı. “İsrail geri geldi” başlığıyla yayınlanan Guy Bechor imzalı yazıda, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğini ortaya koyan Goldstone Raporu'yla ilgili olarak “Rapor, İsrail saldırıya uğradığında deliye dönüyor sonucuna vardı. Bu, bizlere biraz zarar verdi ama bu abartılmamalı. Ancak bir anlamda bu rapor bölgede bizler için bir lütuf. İsrail saldırıya uğradığında deliye dönüyorsa o zaman birilerinin dikkatli olması lazım. Deli insanlarla uğraşılmamalı” ifadeleri kullanıldı.

KİBİRLİ İFADELER...
Arap ve İranlılara karşı kibirli ifadelerin bolca kullanıldığı yazıda, İsrail'in düşmanlarının panik içinde olduğu öne sürülen ve “İsrail gizli servesinin zaferi düşmanlarımız arasında korkuya sebep oluyor” denilen makalede, “Hizbullah, İsrail'in kendisine her an saldırıcağını düşünüyor. HAMAS hala yaralarını temizliyor. Suriye endişeli. İran Dışişleri Bakanı İsrail'in deli liderlerin olduğu deli bir ülke olduğunu söyledi. İsrail ordusu on yıldır yapmadığı bir şeyi yapıyor. Hergün sabahtan geceye kadar tanklar, savaş uçakları, helikopterlerle eğitim alıyor. İsrail'in bu hareketliliği düşmanlarımızı korkutuyor. Buna önleyici güç deniliyor” denildi.kaynak;habervaktim