Yunan medyasından ŞOK yorum!


Yunan basın-yayın organları, "Balyoz" darbe iddiaları soruşturması çerçevesinde gerçekleştirilen gözaltılara ilk sayfadan ve geniş şekilde yer verdi. Türkiye'deki gelişmeleri her zaman yakından takip eden Yunan yazılı ve görsel medyası, Yunanistan gibi üç darbe atlatan Türkiye ve Türkiye'deki "Balyoz" darbe iddiaları soruşturması çerçevesinde gerçekleştirilen gözaltıları ilk sayfadan duyurdu."TÜRKİYE DEĞİŞİMİ AK PARTİ'YE BORÇLU"
Kathimerini gazetesi, ilk kez 49 üst düzey emekli ve muvazzaf ordu mensubunun gözaltına alınmasının Türkiye'de siyasi depreme neden olduğunu yazdı. Türkiye'deki son gözaltıları bütün boyutlarıyla tam sayfa işleyen gazete, bir de yorum yazısına yer verdi. Petros Papakonstantinu'nun kaleme aldığı makale, ilginç değerlendirmeler içeriyor. Türkiye'nin 1980 darbesi sonrası süreçte ağır adımlarla normalleştiğine dikkat çeken ve Papakonstantinu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tutumunu ise övüyor. Yazar, Ergenekon davası nedeniyle Türkiye'deki cezaevleri ile Silivri Mahkemesi'nin "emekli generaller kurmaylığına" dönüştüğü yorumunda bulundu. Papakosntantinu şunları yazdı: "Türkiye'deki cezaevleri ve 'Ergenekon' davasının görüşüldüğü Silivri'deki özel mahkeme, 'emekli generaller kurmaylığına' dönüştü. Yüksek rütbeli dört emekli subay, 'Balyoz' planında başrol oynadıkları gerekçesiyle dün gözaltına alındı."

Türkiye'de ordunun Osmanlı'dan modern Cumhuriyet'e geçiş tarihinde, belirleyici rol oynadığını belirten Papakonstantinu, ordunun seçilmiş hükümetler döneminde bile etkinliğini sürdürdüğünü belirtti. 49 emekli ve muvazzaf general ile subayın darbe planlamaktan gözaltına alınmalarıyla ortaya çıkan politik depremin ülkeyi dengelediğini kaydeden Papakonstantinu, "Ilımlı İslamcılar, komşu Türkiye'de son yedi yılda olağanüstü değişimlere imza attılar." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan'ın Kürt sorununa siyasi çözüm, yargıda değişim, ordunun sınırlandırılması gibi cephelerde önemli işler yaptığını belirten yazar, Balyoz Darbe Planı'nın ordunun güvenirliğini ile ordu içinde çatlağa neden olduğuna dikkat çekti. Petros Papakonstantinu, "Erdoğan'ın etkileyici dış politika hatırına, AK Parti'nin ülke içindeki egemenliği de kazandığının" altını çizdi.

"BEN SÖYLEMİŞTİM: ERDOĞAN YİĞİT ADAM"
"Erdoğan generalleri gözaltına alıyor." başlıklı haberinde Ta Nea ise, generallerin gözaltına alınmasıyla ilgili haberinde "Türkiye'de yine her şeyin altüst olduğu" değerlendirmesinde bulundu.

To Vima gazetesi, "Erdoğan generalleri hapse atıyor" başlığını kullanırken, Eleftherotia ise, "Emekli ordu yıldızları hapishaneye" manşetini kullandı.

Yunanistan'daki özel televizyon kanalları gibi devlet televizyonu NET de, Türkiye'deki son gelişmeleri yakından takip ediyor. Sabah kuşağında yayınlanan haber bülteninde ekrana yansıyan son gözaltı görüntülerini yorumlayan sunucu, "Ben daha önce söylemiştim. Erdoğan, gerçekten yiğit adam." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)kaynak;habervaktim