Rusların yüzde 75'i orduda görev almak istemiyor


Rusya'da 23 Şubat 'Vatanın Koruyucuları Günü' nedeni ile düzenlenen ankette halkın yüzde 75'i orduda görev almak istemediğini açıkladı. Devlet kurumu olan VTsIOM Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin verilerine göre, halkın orduda görev almayı istememesinin gerekçesi dayak ve kötü muamele. Ürkütücü olan ise 2000 yılında gerçekleşen benzer ankete halkın yüzde 45'inin olumsuz cevap vermesi. Son on yılda orduda sıklıkla gündeme gelen şiddet, intihar vakaları, rüşvet ve diğer olumsuz gelişmeler halkın tercihinde etkili oldu.Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin'in de katıldığı Rusya'nın dört bir yanında ordu bayramı olarak da nitelenebilecek kutlamalar yapılırken, araştırma kuruluşu endişelendiren tabloyu ortaya koydu. Orduda görev almak istemeyenlerin yüzde 51'i herhangi bir çatışmada hayatını kaybedebileceğinden endişe ediyor.

Orduda reform çalışmaları sürerken hem Putin hem de Medvedev ordunun modern silahlarla donatılması ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasının önemine dikkat çekiyor. Ordu sayısında önemli indirimler planlanırken, tüm muvazzaf subaylar için konut sorununun çözülmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Ordunun bozulan imajının düzeltilmesi için Medvedev, Moskova'nın çevresinde görevli bir subayın evini Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov'la birlikte ziyaret etti. 300 askere yeni tahsis edilen evlerden Perevozçikov ailesine misafir olan Medvedev, çiçek ve oyuncaklarla eve girdi. Ailenin iki odalı yeni dairelerinden memnun olduğunu gören Rusya lideri, 2012'ye kadar ordu mensupları

(CİHAN)


kaynak;habervaktim