Hollanda'da erken genel seçimler 9 Haziran'da


Hollanda'da koalisyonun dağılmasından sonra siyasilerle görüşen Kraliçe Beatrix, 9 Haziran'da erken genel seçimlerin yapılmasına karar verdi. Sabah saatlerinde siyasi partilerin meclis grup başkanlarıyla görüşen Kraliçe, daha sonra ise Başbakan Jan Peter Balkenende ve Danıştay Başkan Yardımcısı Tjeenk Willink ile ikinci kez bir araya geldi.Başbakan ile görüşmesinde koalisyon ortağı İşçi Partili (PvdA) bakanların istifasını kabul eden Kraliçe, erken genel seçimlerin yapılmasına karar verdi. Kraliçe, Başbakandan bu tarihe kadar gerekli hazırlıkları tamamlamasını istedi. Ülkeyi 9 Haziran'da yapılacak seçimlere kadar Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ve Hıristiyan Birlik (CU) partilerinden oluşacak azınlık hükümeti yönetecek.

İşçi Partisi'nin ayrılmasıyla boşalan bakanlıklara da yeni isimler atandı. Buna göre CDA'lı Maliye Bakan Yardımcısı Jan Kees de Jager Maliye Bakanı, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Tineke Huizinga ise Çevre Bakanı oldu. Adalet Bakanı Ernst Hirsch Ballin ile Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen ise iki bakanlığa birden bakacak. Ballin Adalet Bakanlığı'nın yanı sıra İçişleri Bakanı, Verhagen ise Dışişlerinin yanında Kalkınma ve İşbirliği Bakanı olarak görev yapacak. CU Partili Andre Rouvet Aile ve Gençlik Bakanlığı'nın yanı sıra Eğitim, Eimert van Middelkoop da Savunma Bakanlığı ile Uyum Bakanlığını birlikte yürütecek.

Erken seçim kararının alınmasından sonra bir açıklama yapan Başbakan Balkenende, İşçi Partili hükümet üyelerine teşekkür etti. Başbakan, ayrıca Senato ve Parlamento Başkanlarıyla da görüşeceğini açıkladı.

Siyasi partilerin büyük çoğunluğu koalisyonun dağılmasından sonra bir an önce erken genel seçim kararı alınması noktasında birleşmişti. Aralarında koalisyondan ayrılan İşçi Partisi'nin de (PvdA) yer aldığı mecliste temsil edilen siyasi partilerin büyük kesimi, yazdan önce sandık başına gidilmesi gerektiği düşüncesini dile getiriyordu.

WİLDERS'A KAPILAR BİR BİR KAPATILIYOR


Hollanda'nın üç yıl aradan sonra yeniden genel seçimler için sandık başına gidecek olması kamuoyunu seçim sonrasına kilitledi. Ciddi bir destek alması beklenen Geert Wilders'ın koalisyona dahil olup olmayacağı en çok merak edilen soruların başında geliyor. Ancak siyasi partiler daha şimdiden kapıları birer birer Wilders'a kapatmaya başladı.

Daha önce Wilders ile ortak olmayacaklarını açıklayan Demokratlar 66 (D66) partisinden sonra PvdA da benzer bir karar aldı. Wilders ile koalisyon kurmayacaklarını açıklayan PvdA lideri Wouter Bos, benzer tavrı Başbakan Balkenende'den de beklediklerini kaydetti. Ancak Başbakan'ın Partisi Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA), bu çağrıya olumsuz cevap verdi. Başbakan, Wilders'ın partisiyle ortak olmanın zor olacağının bilincinde olduklarını, ama şimdiden kapıları kapatmak gibi bir karar almayacaklarını söyledi.

Ana muhalefetteki SP de Wilders ile ortak olmaya niyetli değil. Daha önce de dile getirdikleri gibi Wilders ile koalisyona sıcak bakmadıklarını belirten SP lideri Agnes Kant, Wilders'ın insanlara karşı ayrımcılık yaptığını ve toplumu kamplara böldüğünü söyledi.

Wilders ise yapılanları demokratik bulmadığını, bunun seçmene hakaret anlamına geldiğini belirterek, "Seçmen bunları cezalandıracaktır." değerlendirmesinde bulundu.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim