Yunanistan'da bugün de grev var


Yunan hükümetinin ağır ekonomik krizle mücadele kapsamında açıkladığı kemer sıkma önlemlerine karşı kamu ve özel sektör çalışanları bugün de 24 saatlik greve gidiyor.Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ile İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (GESEE) çağrısı üzerine bugün gerçekleşecek iş bırakma eylemi yüzünden ülkede hayat adeta duracak. ADEDY ve GSEE'nin yaklaşık 2 hafta önce duyurduğu protesto eylemleri 65 şehirde yapılacak. GSEE ve ADEDY, bugün Atina'da şehrin en büyük meydanı Pedion Tu Areos da saat 11:00'da, Mücadeleci Sendikalar Birliği (PAME) ise Omonia Meydanı'nda saat 12:00'da iki büyük protesto gösterisi düzenleyecek. Selanik'te de büyük kalabalıkların katılması beklenen gösteriler yapılacak. Bugün yapılacak grev eylemlerinde sendikalar, "İnsanlar ve İhtiyaçları- Piyasaların Üzerinde" ana sloganını kullanacak.

Yunanistan'da kamu, özel sektör, belediye, valilik, bankacılar, tüm toplu taşıma araçları çalışanları, liman işçileri, doktorlar, anaokulu çalışanları, öğretmenler, gazeteciler, gümrük ve vergi memurları greve katılacak. Bugün sabah saat 06:00'dan yarın 06:00'ya kadar televizyon ve radyolarda haber bültenleri yayımlanmayacak. Haber ajansları ve internet siteleri de yenilenmeyecek.

ADEDY, kamuda çalışanların özel sektörde çalışanlarla birlikte greve katılmaları çağrısında bulundu. Sendikadan yapılan açıklamada, 'hükümet ve Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik krizin yükünü, tüm toplumun sırtına yükleme çabalarına cevap verilmesini ve krizi çalışanlara ödetme politikasına dur denmesi' istendi.

Kamu çalışanlarının en haksız uygulamalara maruz kaldığı belirtilen açıklamada, maaşların dondurulmasından öte, ödeneklerde yüzde 10 kesintiye gidildiği, kamuya memur alımının durdurulduğu, sözleşmeli kamu çalışanlarının işten çıkarıldığı, sigorta ve emeklilik haklarının kısıtlandığı ve vergi artışı yapıldığı hatırlatıldı. Bu önlemlerden öte yeni tedbirlerle tehdit edildiklerini kaydeden kamu sendikaları, 14. maaşın kaldırılması, emeklilik yaşının yükseltilmesi ve kamuya daimi memur alımının uygulamadan kaldırılmaya çalışıldığını da kaydetti.

UÇAK SEFERLERİ İPTAL
Toplu taşıma araçlarında çalışanların grevi nedeniyle bugün taşımacılıkta ciddi sorunlar yaşanması bekleniyor. Metro, hafif metro, troleybüs ve taşraya tren seferleri yapılmayacak. Toplu taşımada hizmet veren otobüsler de gün içerisinde zaman zaman iş bırakacak.

Yunanistan'daki havalimanı çalışanlarının grevi nedeniyle de ülkenin hiçbir havaalanına uçak seferi yapılamayacak. Yunan havayolu şirketleri Olympic Air ve Aegean Airlines'ın bugün yapılacak bütün seferleri iptal edildi.

AB ATİNA'DA YAKIN TAKİPTE
Yunan hükümeti, 2009 yılında yüzde 12,7 olan bütçe açığını 2012 yılı sonunda yüzde 2,8'e düşürmek için 3 yıllık Ekonomik İstikrar ve Kalkınma Programı'nı uygulamaya koymuştu. Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsünden oluşan uzmanlar heyeti, Atina'da ilgili bakanlıklarda ve Yunanistan Merkez Bankası'nda incelemelerde bulunuyor. Yunanistan'ın ekonomik verilerini mercek altına alan heyetin dün başladığı incelemeleri yarın sona erecek. Bu ilk incelemenin ardından, hükümetin vaat ettiği 2010 yılında bütçe açığını 4 puan düşürüp düşüremeyeceği konusu netleşmiş olacak. Ancak ekonomi çevreleri, incelemeler sonunda hükümetin KDV'nin yüzde 19'dan 21'e çıkarılması, akaryakıta yeni vergi artışı, lüks tüketim ürünlerine vergi artışı, memurlara yapılan ödeneklerde yeni kesintilere gidilmesi gibi ek tedbirleri almak zorunda kalacağına kesin gözüyle bakıyor.

YUNAN BANKALARININ NOTU DÜŞÜRÜLDÜ
Yunanistan'ın kredi notunun art arda uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından düşürülmesinin ardından bu defa Fitch, ülkenin en büyük bankaları National Bank of Greece, EFG Eurobank Ergasias , Alpha Bank ve Pireaus Bank'ın kredi notunu 'BBB+' dan 'BBB' y3 düşürdü ve görünümün 'negatif' olduğunu açıkladı. Fitch, kredi notlarında indirime gidilmesini zayıflayan varlık kalitesi ve bankaların karlılıklarının ülkedeki kayda değer mali ayarlamalara bağlı olarak baskı altında kalacakları öngörüsünü yansıttığı gerekçesiyle aldı.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim