Alman Focus dergisi Yunan ekonomisindeki krizi Afrodit heykeline Yunan bayrağı sarıp heykele el hareketi çektirerek kapak yapınca Yunanlılar çılgına döndü. İki ülke arasında diplomatik kriz çıktı.


Alman Focus dergisinin Yunanistan’ın ekonomik krizi ile ilgili hazırladığı haber ve kullandığı kapak fotoğrafı, Yunanistan’la Almanya’nın arasını açtı.

Zira, fotoğrafta, Yunan bayrağına sarılmış
tanrıça
Afrodit “el hareketi” yapıyor, yorumlardaysa Yunan ekonomisinin içine sürüklendiği krizden Yunan halkının tembelliği sorumlu tutuluyor.

Derginin iç sayfalarında ise
Yunanistan’ı yerden yere vuran yazılar var. Yunan halkı, “yan gelip yatmak”, “tembellik yaparak dışardan gelen paralarla geçinmek” ve “Avrupa’ya hiçbir katkıda bulunmamak” ile suçlanıyor. Dergi, kapak fotoğrafının yanında da Yunanlılar için, “Euro ailesinin dolandırıcıları” ifadesini kullanıyor. Derginin çıkış noktası, Yunanistan’ın 300 milyar Euro’luk dış borcu. Bu haber
komşuyu çok kızdırdı ama Yunan Hükümeti, yaptığı açıklamada kızgınlık ifadesini tam olarak yansıtmadı.

Yunan
Meclis başkanı ise, Almanya’nın Atina Büyükelçisi nezdinde girişimde bulundu. Yunan hükümet sözcüsü de, “Üzerinde durulmasına bile gerek olmayan küstahlık” yorumunu yaptı. Yunan hükümeti, kamuda maaşları dondurup, harcamaları kısarak vergi sistemindeki köklü değişikliklerle gelirini artırmayı hedefliyor. Bu sayede, uluslararası kredi faizi oranlarını düşürmeyi amaçlıyorlar. AB ve Uluslararası Para
Fonu IMF, hükümetin istikrar programını yerinde izleyip Mart ortasında rapor hazırlayacak.

kaynak: (Vatan)