CEO'ların ABD'ye Ermeni tasarısı uyarısı


Nadir olarak birlikte tavır alan Boeing Co, Lockheed Martin Corp, Raytheon Co, United Technologies Corp ve Northrop Grumman Corp şirkmetleri yöneticileri, ABD'yi Ermeni Soykırım tasarısı konusunda uyardı...Amerikan havacılık ve savunma sanayisinin temsilcileri, Temsilciler Meclisi milletvekillerini yarın Dışişleri Komitesi'nde görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımı tasarısının faturası konusunda uyardı. ABD'li CEO'lar, tasarının geçmesinin Türkiye'ye ihracatı tehlikeye atacağını bildirdi.

Nadir olarak birlikte tavır aldığı belirtilen Boeing Co, Lockheed Martin Corp, Raytheon Co, United Technologies Corp ve Northrop Grumman Corp'un yöneticileri, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nin Demokrat Başkanı Howard Berman'a, 26 Şubat'ta ortak mektup gönderdi. Yöneticiler, tasarının komiteden geçmesinin Türk-Amerikan ilişkilerinde çatlağa yol açacağını ve Amerikalıların iş faaliyetlerini riske atacağını yazdı.

Mektupta, ''Önemli bir NATO müttefiki ve ticaret ortağı olan Türkiye'yi küstürmek, ABD'nin jeopolitik çıkarlarına ve hem ihracat hem de iş sahalarını artırma çabalarına olumsuz etkileri olacak" denildi. Türkiye'ye yönelik Amerikan savunma ve havacılık endüstrisi ihracatının geçen yıl 7 milyar doları geçtiği, 2010'da da aynı rakamlara yaklaşıldığı, ortak ticaretin binlerce Amerikalıya istihdam sağladığı vurgulandı.

CEO'lar mektupta, Lockheed F-35 Fighter ortaklığı, Boeing'in 1,2 milyar dolarlık 14 CH-47 Chinook helikopterleri ve Patriot füzeleri satışının tehlikeye girebileceği uyarısın yaptı. Virginia merkezli savunma danışmanı Jim McAleese, Türkiye'nin 300 milyar dolarlık F-35 programının ortaklarından biri olduğunu, uçak siparişlerinin bulunduğunu ve bunu geri çekebileceğini anımsattı.

ABD'de 270'den fazla şirketi temsil eden Havacılık ve Uzay Sanayileri Derneği (AIA) da, ayrı bir mektupta, tasarının geçmesine ilişkin kaygısını ortaya koydu. Türkiye'ye ihracatın 2008'de 10 milyar doların üzerine çıktığını hatırlatan AIA, Amerikan şirketlerinin şu anda daha fazla silah satışı peşinde olduğunu aktardı. AIA Başkanı Marion Blakey, ''Mevcut ekonomide, en önemli ticaret ortaklarımızdan birini küstürerek, Amerikan ihracatının artırılmasına ve iş faaliyetlerinin sürdürülebilir kılınmasına sırtımızı çeviremeyiz'' ifadelerini kullandı.

(CİHAN)kaynak;habervaktim