Türkmenistan-İsrail arasında büyükelçi krizi


Türkiye ile yaşanan 'alçak koltuk' krizinin sorumlularından İsrail'in ırkçı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, yeni bir skandala daha imza attı. Lieberman, yakın arkadaşı olan eski MOSSAD ajanınını İran'la komşu olan Türkmenistan'a Büyükelçi olarak atadı. Ekim'de yapılan atamaya rağmen, Türkmenistan 1996'da Moskova'dan kovulan eski MOSSAD ajanı Reuven Dinel'i henüz kabul etmedi. İsrail basını, Lieberman'ın Dinel'i Aşkabat'a atarken kimseye danışmadığını ve bu durumun Lieberman için küçültücü olduğunu bildidirken, Haaretz gazetesi, Lieberman'ın İsrail'in “eski müttefiki” TürkiyeMEHMET NEDİM ASLAN'ın haberi...

“Gazze'ye atom bombası atalım” diyen ve İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, yeni bir diplomatik skandala sebebiyet verdi. “Siyonizm'e sadakat göstermeyen Arapları vatandaşlıktan atalım” diyen ırkçı Evimiz İsrail Partisi lideri de olan Lieberman'ın Turkmenistan'a Büyükelçi olarak atadığı eski MOSSAD ajanı, Aşkabat yönetimi tarafından henüz kabul edilmedi. İsrail basını tarafından 'diplomasiden anlamayan Dışişleri Bakanı' olarak tanımlanan ve Türkiye'yle ilişkilerin bozulmasının sorumlusu olarak gösterilen Lieberman'ın Ekim 2009'da Aşkabat'a Büyükelçi olarak atadığı eski MOSSAD ajanı Reuven Dinel, aylar geçmesine rağmen Türkmenistan tarafından kabul edilmedi.

RUSYA'DAN KOVULMUŞTU

İsrail basınında yer alan haberlere göre, 1996 yılında MOSSAD'ın Moskova sorumlusuyken, ordu mensuplarından gizli uydu fotoğrafları alırken yakalanan ve Rusya'dan kovulan Reuven Dinel, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın yakın arkadaşı olarak tanınıyor. Türkmenistan'ın Dinel'i kabul etmeyerek 'güvensizlik' duyduğu mesajı vermesinin Lieberman'ın başını çektiği skandalların bir yenisi olduğu ifade edilirken, bu durumun Lieberman'ı bir kez daha küçük düşürdüğü kaydediliyor.

“ESKİ MÜTTEFİK” TÜRKİYE'YLE KRİZİN SORUMLUSU
İsrail gazetesi Haaretz, İsrail'in 'eski müttefiki' Türkiye ile yaşanan krizden de Lieberman'ın sorumlu olduğu bildirerek, Lieberman'ın kimseye danışmadan Dinel'i Türkmenistan'a atadığına dair İsrailli yetkililerin sözlerine yer verdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkmenistan'ın Dinel'i kabul etmemesinin arkasında Rusya'nın olabileceğini belirterek,Dinel'in Rusya'da “İstenmeyen kişi” olduğunu kaydettiler.

TÜRKMENİSTAN İSTEMİYOR
Diplomatik teamüllere göre yeni atanan büyükelçiler görev yaptıkları ülkenin yöneticileri tarafından kabul edilir ve güven mektubu verirler. Ancak İsrail Büyükelçisi Dinel aylardır atanmasına ve İsrail'in taleplerine rağmen Türkmenistan yönetimi tarafından henüz kabul edilmedi. Türkmenistan'ın bu tutumunun İsrail'e yönelik “Büyükelçi'ni değiştir” mesajı olduğu belirtiliyor.kaynak;habervaktim