Merkel: Yunanistan yardım talebinde bulunmadı


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın Alman hükümetinden maddi yardım talebinde bulunmadığını söyledi.Başkent Berlin'de Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile yapılan görüşmeden sonra başbakanlıkta düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Yunan hükümetinin bütçe açığını azaltma çabalarını büyük bir takdirle karşıladıklarını belirterek, spekülasyonların önlenmesi için Yunanistan ile sıkı işbirliği yapacaklarını kaydetti.

Yunanistan'ın eksikliklerinin bulunduğunu ancak, Papandreu'nun sorunların cesurca üzerine gittiğini ifade eden Merkel, asıl büyük sorunun spekülasyon olduğunu, bunların azaltılması için ortak çaba harcayacaklarını kaydetti.

Bazı Alman politikacıların Yunanistan'ın adalarını satmasını teklif etmesi konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine de Merkel, bir başbakanın görüşlerini paylaşmadığı parti üyelerinin Yunanistan'da da olabileceğine işaret ederek, "Bence bunlar bizi sonuca ulaştıracak açıklamalar değil" yanıtını verdi.

Papandreu ise, "Geçmişte adalarımızın özgür kalmasını sağladık. Bu adalar bizim için çok önemli. Adalarımızı satmamız söz konusu değil. Ancak, bu adalarda ortak projeler ile işbirliği yapabiliriz" şeklinde konuştu.

Ekonominin düzeltilmesi için aldıkları önlemlerin zor olduğunu, ancak Yunanistan'ın güvenilirliğini ve kararlılığını gösterdiğini kaydeden Papandreu, ekonominin düzlüğe çıkabilmesi için uluslararası alanda güvenilirliğin yeniden kazanılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

(AA)kaynak;habervaktim