Talat: Kavgalardan arınmış Kıbrıs için adayım


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat coşkulu bir törenle 18 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini için adaylığını açıkladı. Kıbrıslı gençlerle Cumhurbaşkanlığı köşkünden konvoyla hareket eden Talat, Lefkoşa Atatürk Spor Salonunda adaylığını açıkladı. Seçimlere bağımsız olarak katılacağını belirten Talat, bütün kesimleri kucaklayacağını vurguladı.Mitingde yaptığı konuşmada artık geriye dönüşün mümkün olmadığını vurgulayan Talat, "Kıbrıs Türk halkı, dünyaya açılmaktan, aydınlık ve refah dolu yarınlardan yana olan iradesini bir kez daha kuvvetle gösterecek. Çözüme 5 kala köşeye sıkışan her iki taraftaki statükocular, 'çözümsüzlük çözümdür' diyenlerden boş yere medet umduklarını anlayacaklar. Görüşme masasında ve dünyanın önünde kazandığımız haklar geriye alınamayacak." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı döneminde Ankara ile uyumlu bir çalışma gösterdiğini belirten Talat, "Cumhurbaşkanlığım döneminde Ankara'daki iktidarın Kıbrıs Türkünün iradesine saygısı ve desteği büyük oldu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile ortak bir siyaset belirledik, projeler ortaya koyduk. Bugüne kadar hiç olmamış düzeyde bir işbirliğinin ürünü olan politikalarımızı aktif şekilde hayata geçirdik. Şimdi, kazanımlarını birlikte görüyoruz. Nar bereketini toplamaya başlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Talat yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı için ikinci döneme talip olmasını başarılı politikalarının devamı için istediğini belirtti. Verimli sürecin devamı, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hem de Türkiye Cumhuriyeti için uluslararası kazanımlarının artacağına dikkat çeken Talat, "Kıbrıs Türk halkının dünyadaki siyasi varlığını, demokratik haklarını, ekonomik ve sosyal gelişimini güvenceye almadan görevimiz bitmeyecek." dedi.

Kıbrıs tarihinde ilk defa dünya ile uyumlu bir politikanın izlendiğine dikkat çeken Talat, "Tarihimizde ilk kez hem Türkiye ile hem Rum kesimi ile hem de Avrupa ve Dünya ile barışık olan, uyumlu çalışan veya uzlaşı yolları arayan bir Kıbrıslı Türk liderliği var. 2004 yılından önce bu toplumun siyasileri ya Türkiye ile ya Kıbrıs Rum tarafı ile ya da Dünya ile kavgalıydılar. Oysa Kıbrıs Türkünün varoluşu için hepsiyle de diyalog içinde olmamız zorunludur. Benim getirdiğim liderlik vizyonu ve sağladığım temel toplumsal dönüşüm işte budur." ifadelerini dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs'a beş altı yılda büyük hizmet yaptığını belirten Talat, elli atmış yılda kaybettirileni beş altı yılda kazanmaya çalıştıklarını vurguladı. Yapılan gelişmelerin görülmemesini vicdansızlık olarak değerlendiren Talat, "5-6 yılda benim kazandırdıklarımı görmezlikten gelmesi akla, mantığa, vicdana sığacak bir şey mi?" dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Tazmin Mahkemeleri hakkında verdiği kararı da değerlendiren Talat, "İşte daha dün açıklanan AİHM kararı, bizim vizyonumuzun doğruluk ve başarısını açıkça gösteriyor. Rumların, mülkiyet davalarında AİHM'den önce, iç hukuk yolu olarak KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurması gerektiği kararı tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu sadece, AİHM'deki bin 500 davanın karşımıza çıkarılamayacağıyla sınırlı kalmıyor, mülkiyet sorununun görüşme masasında çözümlenmesi için elverişli koşullar yaratıyor. Ama onunla da kalmıyor, AB ve uluslararası hukuk tarafından KKTC'ye ait bir kurumun kabulü anlamını taşıyor. Bu kararın, çözüm sürecini hızlanacağından eminim." değerlendirmesinde bulundu.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim