ABD’deki önde gelen Ermeni lobi örgütlerinden ANCA Başkanı Hacıkyan, “soykırım” tasarısının Temsilciler Meclisi’nin görüşülmesine karşı çıkan Başkan Obama’ya gönderdiği sert mektupta “Politikanız artık Türkiye’nin soykırıma ret kampanyasıyla tam bir suç ortaklığıdır” ifadesini kullandı.


Obama Yönetiminin, “soykırım” tasarısının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülmesini engelleyeceği yönündeki açıklamaları, ABD’deki Ermeni lobilerini çok kızdırdı. Önde gelen Ermeni örgütlerinden Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Başkanı Ken Hacıkyan, Beyaz Saray’a gönderdiği sert mektubunda Obama’yı Türkiye’nin “suç ortağı” ilan etti.

Seçim kampanyası sırasında Ermenilere verdiği sözün aksine geçen yıldaki 24 Nisan mesajında “soykırım” sözcüğünü kullanmayan Başkan
Obama’nın, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden bir oy farkla geçen tasarıyı bloke edeceğinin açıklanmasına büyük tepki gösteren Ken Hacıkyan, Obama’ya gönderdiği mektupta çok sert ifadelere yer verdi. Ermenistan
Devlet Radyosuna göre, Hacıkyan, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Başkan, ne yazık ki
ABD’nin Ermeni Soykırımı’nı tanıması konusunda hem yönetiminizin içerisinde, hem de şimdi Kongre’de Ankara’nın tıkaç kuralını (bir konunun görüşülmesini engelleme kuralı) uygulatmaya çalışarak tüm dünyaya soykırım konusundaki sessizliğimizin, algılanan jeopolitik avantajlarının karşılığında satın alınabileceğini ya da yabancı bir gücün tehdidi ile ödünç verilebileceği işaretini verdiniz. Politikanız artık Türkiye’nin soykırıma ret kampanyası ile tam bir suç ortaklığıdır.”


kaynak: ekolay.net