Rusya, ABD'ye sert çıktı


İran'ın orta vadede Avrupa ya da ABD'yi vuracak füzelere sahip olmasının mümkün olmadığını savunan Moskova, ABD'nin füze kalkanı ile ilgili çalışmalarına sert karşılık verdi.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin füze kalkanı ile Rusya'nın nükleer caydırıcılık kapasitesini tehdit etmesine izin vermelerinin mümkün olmadığını söyledi. Rusya ve ABD aralık 2009'da süresi dolan stratejik silahlarda indirim anlaşmasının (START-1) yenilenmesi için Cenevre'de görüşmelere yeniden başladı.

Lavrov açıklamasında, "ABD yönetimi füze kalkanı ile ilgili programın hedefinin Moskova olmadığını söylüyor. Ancak, füze savunma sistemleri ile ilgili yaklaşımlarımız sözlere değil, askeri ve teknik sonuçlara dayanmalı. Rusya'nın nükleer caydırıcılık potansiyelini zayıflatacak herhangi bir füze savunma sistemini kabul etmemiz mümkün değil." ifadelerini kullandı. Lavrov dün yaptığı açıklamada da yeni anlaşmada sadece saldırı değil savunma silahlarının da birlikte yer alması gerektiğini ifade etmişti. Moskova füze kalkanı ile nükleer silahlarda indirim anlaşması arasında bağ kurulmasını savunuyor.

ABD'nin Polonya ve Çek cumhuriyetleri yerine Bulgaristan ve Romanya ile füze kalkanı programını görüşmesine Moskova karşılık vermişti. Rusya NATO büyükelçisi Dmitri Rogozin "ayı inin kuşatmaya çalışıyorlar" eleştirisi getirirken, Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov da Avrupa'nın ortasında yer alan Kaliningrad şehrine nükleer başlık taşıyabilen İskender füzelerini yerleştirebilecekleri uyarısında bulunmuştu.

İRAN ABD VE AVRUPA'YI VURACAK FÜZELERE SAHİP OLAMAZ


İran tehdidine karşı füze kalkanı programının devam ettirilmesini eleştiren Lavrov, "İran mevcut durumda ABD ve Avrupa ülkelerine vuracak herhangi bir füzeye sahip olması mümkün değil. Öngörülebilir bir zaman diliminde de bu gerçekleşemez." hatırlatmasında bulundu.

Lavrov konuşmasında Rusya'nın kısa sürede Dünya Ticaret Örgütü üyeliği ile ilgili süreci de tamamlamak istediğini söyledi.

(CİHAN)kaynak;habervaktim