Helikopter, içinde 8 kişi ile kayboldu


Doğu Kazakistan Eyaletinde, kurtarma faaliyetlerine katılan ve hasta taşıyan helikopter içinde 8 kişi ile kayboldu. Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı, Perşembe günü Doğu Kazakistan Eyaletinde yoğun kar yağışı ve şiddetli rüzgar dolayısıyla ulaşıma kapalı beldelerdeki hastaları şehre getirmek üzere Özkemen'den havalanan MI-817 helikopterinden haber alınamadığını açıkladı.Özkemenden 14:05'de hareket eden helikopter, Urzhar'dan gelen hasta ihbarı üzerine bölgeye hareket etti. 17 yaşındaki hastayı ve ilçe kaymakamlarını alan helikopter ile bağlantının kurulamadığı açıklandı. Helikopterde 2 pilot, 1 uçuş mühendisi, 2 doktor, 2 ilçe kaymakamı ve 1 hasta bulunduğunu açıklayan Acil Durumlar Bakanlığı, yoğun kar yağışına ve fırtınaya rağmen arama ve kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini açıkladı.

Bakanlık bölgede son dört gün içerisinde yürütülen kurtarma faaliyetleri çerçevesinde Özkemen-Semey şehirleri arasında yoğun kar yağışı ve fırtına dolayısıyla yolda kalan 120 aracın kurtarıldığını belirtti. Görüş mesafesinin sıfır olduğunu belirten yetkililer kurtarma çalışmalarının güçlükle sürdürüldüğünü açıkladı. Dağlık yerlerde çığ tehlikesine karşı vatandaşları uyaran bakanlık, bir hafta önce havanın ısınmasından dolayı bölgede sel baskınlarına karşı hazırlıkların yapıldığını, fakat havanın aniden soğumasıyla meydana gelen yoğun kar yağışı dolayısıyla çalışmaların zorlaştığını açıkladı.

Bölgenin yüksek ve dağlık olması ve son yıllarda yağan karın kalınlığının 1.5 metreye yaklaşması kurtarma ekiplerini zorda bıraktı. Son yılların en soğuk kışını yaşayan bölgede şubat ayı hava sıcaklığı ortalaması - 32 olduğu açıklandı.

(CİHAN)

kaynak;habervaktim