İcazet almak için Ankara'ya gitmeye gerek yok


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 18 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için bugün resmi başvurusunu bizzat yapan Mehmet Ali Talat, seçim sürecinin etik geçmesi çağrısı yaptı.Yüsek Seçim Kurulu'na başvurusunu yapmasının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Talat, seçimin Kıbrıs halkına hayırlı olmasını diledi. Şimdiki rakiplerin seçimden sonra sık sık rakiplerin karşılaşacağını vurgulayan Talat, "Birbirimizin daima elini sıkacağız, kırıcı bir seçim olamamasını diliyorum." dedi.

Gazetecilerin "Cumhurbaşkanlığına aday olanlar Ankara'ya sık sık gidip geliyorlar, Ankara'nın seçimlere müdahalesi söz konusu mu?" sorusuna cevap veren Talat,"Günümüzde kitle iletişim araçları oldukça gelişti, sizlerin tabiri ile icazet almak için Ankara'ya gitmeye gerek yok. İş yapabilmek için ufuk açabilmek için Ankara ile ilişkilerimizin iyi olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ulusal Birlik Partisi'nden Başbakan Derviş Eroğlu'na rağmen adaylığını koyan Lefkoşa Milletvekli Tahsin Ertuğruloğlu ile ilgili sorulara cevap veren Talat, "Bu ülkede herkes aday olabilir, Tahsin bey de aday olmuştur, hayırlı olsun." dedi. Talat, Ertuğruloğlu'nun Eroğlu'nun oylarını böleceğine yönelik değerlendirmeler hakkında da şu ifadeleri kullandı: "Derviş bey'in oylarını bölebilir, ama benim oylarımı da bölebilir. Tahsin bey'in adaylığının kime kazandırdığını göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Seçimlerin ilk turda sonuçlanmasını temenni ettiğini de belirten Talat, aksi takdirde seçim yasaklarının uzayacağını bunun da hizmetleri engelleyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı makamından yürüyerek Yüsek Seçim Kurulu'na giden Cumhurbaşkanı Talat yolda vatandaşlarla da sohbet etti.


(CİHAN)


kaynak;habervaktim