İsrail yapıyor, onlar sadece kınıyor!


'Orta Doğu Dörtlüsü' olarak bilinen ABD, Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB), Doğu Kudüs'e 1600 yeni konut inşa etmesi kararı yüzünden İsrail'i kınadı.Yayınlanan ortak bildiride, "İsrail'in Doğu Kudüs'te yerleşimciler için yeni konutlar yapılması konusundaki kararı kınanmaktadır. Ortadoğu Dörtlüsü, Kudüs'teki gelişmeleri yakından izlemeye karar verdi. Mevcut durumla ilgili gerektiğinde yeni adımlar atılması gündemdedir" denildi.

Bildiride, İsrail veya Filistin tarafından yapılacak tek yanlı girişimlerin barış görüşmelerine yarar sağlamayacağı ve uluslararası topluluk tarafından tanınmayacağı kaydedildi. Filistin ve İsrail arasındaki görüşmelerin bir an önce tekrar başlatılması ve barışın sağlanabileceği bir görüşme atmosferinin oluşturulmasının ilgili tüm taraflarca desteklenmesi çağrısı yer aldı. Bildiride, Ortadoğu Dörtlüsü'nün 19 Mart'ta Moskova'da yapılacak toplantıda bu konuyu bir bütün olarak ele alacağı da vurgulandı.

CLINTON İLE NETANYAHU TELEFONDA 43 DAKİKA KONUŞTU
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, yeni yerleşim yeri projesini onaylamasından dolayı sert tepki gösterdi.

Bakanlığın sözcüsü Philip Crowley, Clinton'ın Netanyahu ile yaptığı 43 dakikalık telefon görüşmesinde, İsrail'in yeni konut inşasına dair Salı günü yapılan açıklamaya rağmen, karar nedeniyle duyduğu derin hayal kırıklığını ve güçlü itirazını söylediğini aktardı. Crowley'e göre Clinton, "ABD'nin İsrail'in güvenliğine güçlü bağlılığı açısından bunun nasıl olduğunu anlayamadığını" bildirdi. Hillary Clinton Netanyahu'ya, İsrail hükümetinin sadece sözlerle değil, spesifik eylemleriyle de barış sürecine bağlı olduğunu göstermesi gerektiğini anlattı.

BM, GAZZE'DEKİ ABLUKA YÜZÜNDEN İSRAİL'İ ELEŞTİRDİ
BM İnsani Yardım Koordinatörü John Holmes, Gazze'de uyguladığı ablukayı bir İsrail askerinin 4 yıl önce rehin alınmasıyla ilişkilendiren Tel Aviv hükümetini eleştirdi

BBC'nin haberine göre, bir ay boyunca İsrail ve Filistin'de incelemelerde bulunan Holmes, gözlemlerini Birleşmiş Milletler'de anlattı. Holmes, "Gilad Şalid'in salıverilmesi için çağrı yaptık ve Cenevre Sözleşmesi kuralları çerçevesinde muamele görmesi gerektiğini dile getiriyoruz. Ancak bununla, 1,5 milyon Filistinlinin kaderi arasında bir bağlantı kurulmasını mantıklı bulmuyoruz" dedi. BM yetkilisi Gazze'deki ablukanın umulduğu gibi Hamas'ı güçlendirmediğine de işaret etti.

İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki yerleşimlerde ek konut inşasına devam ettiğinden de bahseden Holmes, bu faaliyetlerin barış sürecini olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

İsrail İçişleri Bakanlığı Salı günü, Doğu Kudüs'teki yerleşimlerde 1600 ek konut inşa edilmesine karar vermişti. Karar, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın taraflar arasında dolaylı müzakereleri yeniden başlatma amacıyla bölgeyi ziyaretinin hemen öncesine geldiği için tepkiye neden oldu. Filistin tarafı, bu kararın uygulanması durumunda müzakerelerin tekrar başlamasının tehlikeye girebileceğini beyan etti.

(CİHAN)kaynak;habervaktim