Türkçe olimpiyatında muhteşem final


Türkiye'de bu yıl 8. düzenlenecek olan Türkçe Olimpiyatı için dünyanın birçok ülkesinde hazırlıklar devam ediyor.Türkçe olimpiyatının ülke elemeleri her yerde olduğu gibi Endonezya'da da büyük bir heyecanla gerçekleşti. Başkent Cakarta'nın en büyük kongre merkezlerinden Balai Kartini, elemeler için gelen misafirler ile doldu taştı. Bazı seyircilerin ayakta izlemek zorunda kaldığı programda, Endonezyalı öğrenciler yaptıkları gösteriler ile misafirlerin hayranlığını kazandı.

Programda Endonezya'nın farklı bölgelerinde gelen onlarca öğrenci bir biri ile kıyasıya yarıştı. 8. Türkçe Olimpiyatları Endonezya finalinin şarkı dalındaki birincisi ise ''Ah bu hayat çekilmez'' Sragen Türk Okulu'ndan Togo Ardian Saputra oldu. Şiir dalında Kharisma Bangsa Türk Okulu'ndan Khoirrunnisa ''Gönüller Sultanına'' adlı şiiriyle birinci olurken, halk oyunları dalında ise Karadeniz yöresi dansı ile Sragen Türk Okulu ekibi Haziran'da yapılacak olan olimpiyat için Türkiye'ye gitmeye hak kazandı.

ÖĞRENCİLER MARDİN'Lİ ÖĞRETMENİN HİKAYESİNİ CANLANDIRDI

Sragen Türk Okulu'ndan katılan öğrenciler çok sevdikleri İsmail öğretmenlerinin Endonezya'ya ilk gelişini ve karşılaştığı zorlukları 'Endonezya Açılımı' başlığı ile bir barkovizyon gösterisi ile esprili bir dille anlatarak misafirlere hoş anlara yaşattı. 'Mardin nere Endonezya nere' teması ile yapılan sunumda, geldiği şehirden apayrı bir dünya olarak gördüğü ama farklılıklara ve gurbete rağmen kendini öğrencilerine adamış bir öğretmenin bazen komik bazen de trajik öyküsü izleyicilerden büyük beğeni topladı.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim