Kazakistan'da sel felaketi: Ölü sayısı 35'e yükseldi!


Kazakistan'ın Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülkenin Almatı eyaletinde meydana gelen sel ve heyelanda ölü sayısının 35'e yükseldiğini ifade etti.Başkent Astana'daki Akorda Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılan özel toplantıda konuşan Nazarbayev, son zamanlarda Şili, Çin ve Türkiye'de meydana gelen doğal afetlere dikkat çekerek, "Bu doğal afetlere karşı hiç kimse karşı duramaz. Fakat doğal afet yaşanabilecek yerlerdeki sorumluların belde halkını gerekli uyarıları yapmıyorsa, onları güvenli bir yere tahliye etmiyorsa, bir suç işlemiş sayılır. Görevi yerine yetirmediğinden bu şahıslar hakkında soruşturma başlatılmalıdır." dedi.

Kazak lider Nazarbayev, Almatı eyaletine bağlı Aksu bölgesindeki Kızıl-Ağaç barajının taşması sonucu meydana gelen sel felaketi ile ilgili baraj sahipleri hakkında soruşturma başlatılması talimatını verdi.

Öte yandan afet bölgesinde incelemelerde bulunan Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Kızıl-Ağaç beldesindeki barajın sahiplerinin ve yetkililerin bahar dolayısıyla yeterli önlemleri almadıklarını ifade etti. Masimov, bölge halkına gerekli uyarıları yapmadıklarından felaketin umulandan daha kötü sonuç verdiğini belirtti. Kazakistan Başbakanı Masimov, sorumlular hakkında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra hukuki sürecin başlayacağını belirtti.

Almatı bölgesinde yoğun yağış ve kar suları Kızıl-Ağaç beldesindeki barajda su seviyesinin artmasına ve baraj rezervuarlarının taşmasına sebep oldu. Aşırı yağışlar bölgede heyelana sebep oldu, kara ve demir yolu ulaşımı durdu.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim