İngiltere'de İkinci Dünya Savaşı sırasında hükümet tarafından hazırlanmış afişler yıllar sonra ortaya çıktı. Afişler, Nazilerden sonra en büyük düşmana (!) karşı uyarı amacıyla hazırlanmış. Bu düşman: Askerlerin eşleri ve sevgilileri olan kadınlar!


Gazeteport'ta yer alan habere göre açık artırma ile satışa sunulacak tarihi afişlerde 'dedikoducu sevgililer ve eşlerle askeri operasyonlara dair bilgilerin paylaşılmaması' uyarısında bulunuluyor.

İngiltere'de İkinci Dünya Savaşı sırasında bir dönem askeri operasyonlardaki kayıpların faturası kadınlara çıkarılmış gibi görünüyor. Afişlerden birinde konuşan
ikikadın
resmi ile Nazi bombardıman uçağının bombalarken çekilmiş resmi birlikte kullanılmış ve "Onlar konuştu, böyle oldu" ifadeleri kullanılmış.

Bir başka afişte bir İngiliz askeri yanında oturan bir kadınla birlikte resmedilmiş. Afişte şu ifade yer alıyor: "Kimseye anlatma, O'na bile!" Bir başka afişte "Sessiz ol, o kadar aptal değil" denilirken, bir diğerinde bir askerin fotoğrafıyla "Dikkatsizce konuşmak onun hayatına mal olabilir" deniliyor.

Yıllar sonra ortaya çıkan 200 posterden oluşan koleksiyon Lewes'teki Wallis & Wallis müzayede evinde sergilenip satışa sunulacak.


kaynak: ekolay.net