KKTC'de Tezcan'ın adaylığı düştü


KKTC Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 18 Nisanda yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde aday olan 8 kişiden 2'sine yapılan itirazı değerlendirerek sonuçlandırdı ve Serap Tezcan'ın cumhurbaşkanı adaylığı için gerekli nitelikleri taşımadığına karar verdi.YSK, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın adaylığına yapılan itirazı ise reddetti. Böylece aday sayısı 7'ye düştü.

YSK, Serap Tezcan'ın "psikolojik sorunları olduğu" yönündeki itirazı değerlendirdi ve Serap Tezcan'ın "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına aday olabilecek nitelikte olmadığı" kararına vardı.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın adaylığına yapılan itiraz ise Anayasa'nın ilgili maddesi ile Seçim ve Halk Oylaması Yasasının 9'uncu ve 56'ncı maddelerinde belirtilen adaylık koşullarında bir eksiklik veya aykırılığa işaret etmediği için reddedildi.

Cumhurbaşkanı Talat'ın adaylığına yapılan itiraz başvurusunda, "Talat'ın, göreve başlarken içtiği anda aykırı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tasfiye edecek çözümleri savunduğu, yeniden seçilmesi halinde yeni dönemde de aynı tavrını sürdüreceği mesajını açıkça verdiği" iddia edilerek, Talat'ın cumhurbaşkanı adayı olmasının Anayasa'ya aykırı olduğu görüşü savunulmuştu.

6'sı bağımsız 7 aday şunlar:

-Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat (bağımsız)

-Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu

-Mustafa Kemal Tümkan (bağımsız)

-Arif Salih Kırdağ (bağımsız)

-Zeki Beşiktepeli (bağımsız)

-Ayhan Kaymak (bağımsız)

-Tahsin Ertuğruloğlu (bağımsız)

Adaylar, 21 Martta kesinleşecek ve 22 Martta YSK tarafından ilan edilecek.


(AA) / habervaktim