Kazakistan'da oteller 'helal sertifikası' almak istiyor


Kazakistan'da faaliyet gösteren bir çok otelin, İslami kurallara ve standartlara uyun olduğunu gösteren helal sertifikasını almak istediği belirtildi. Özellikle başkent Astana ve Almatı kentindeki otellerin helal sertifikasına büyük ilgi gösterdikleri kaydedildiKazakistan'ın 2011 yılında düzenlenecek 7. Asya Kış Oyunları 'na ev sahipliği yapacağını hatırlatan yetkililer, otel sahiplerinin Müslüman ülkelerden gelecek müşterileri kapmak için bu yola baş vurduklarını söyledi.

Bugüne kadar sertifika alabilmek için Helal Standartları Komitesi'ne Astana ve Almatı'da bulunan 22 otelin başvuruda bulunduğu açıklandı. Kazakistan Helal Standartları Komitesi Başkanı Marat Sarsenbekov, helal sertifikası alabilmek için otellerin uyması gereken bir takım kurallara olduğunu söyledi.

Otellerin, helal sertifikasına sahip olabilmeleri için, başta yiyecek ve içeceklerin İslami kurallara uygun olması gerektiğinin altını çizen Sarsenbekov," Otelde içki olmamalı. Her odaya Kur'an-i Kerim ve seccade koymak zorundasınız. " ifadesini kullandı.

Marat Sarsenbekov'in bildirdiğine göre, helal sertifikası almak isteyenler arasında ülkenin 5 yıldızlı meşhur otelleri de var.(CİHAN) / habervaktim