Almanya'nın Münih Kenti’nde yaşayan ve geçen hafta sonu başına bir kurşun sıkıldıktan sonra Rosenheim Kenti yakınlarında bir çukura atılan Osman Saraçuz cinayetini aydınlatmak için polisin hâkim kararı olmadan DNA testi yapması tepkilere yol açtı.


DNA testi izinsiz
Kayseri’nin Küpeli kazasından olan Saraçuz’un hemşerilerini bir bir sorguya çeken polis, mahkeme kararı olmadan DNA testi için tükürük örneği alıyor. Polisin, tükürük örneği vermek istemeyenleri bu verilerin daha sonra silineceği ve anonim olduğu gerekçeleriyle ikna etmeye çalıştığı öğrenildi. Münihli avukat Serdal Altuntaş, hâkim kararı olmadan DNA testi yapılmasının sakıncalı olduğunu söyledi.
Hâkim kararı gerekli
DNA testi için hâkim kararı gerektiğini, hâkim kararı olmadan polisin kişinin onayıyla da DNA testi yapabileceğine dikkat çeken avukat Serdal Altuntaş şöyle dedi: “Türkler ben suçlu değilim, al” deyip DNA testi yaptırıyor. Ancak unutmamak gerekir ki, bu veriler ömür boyu silinmiyor. Polis bu verileri bilgisayara yüklüyor, her şüpheli durumda bu verileri incelemeye alıyor.”
Ayrıca polisin ifadesini aldığı Türkler’den başka kişiler hakkında da bilgi almaya çalıştığı öğrenildi. Böylece ifadesi alınan Türkler birbirleri hakkında da polise bilgi vermiş oluyor.


hurriyet