Birleşik Arap Emirlikleri’nin “Şair Star” yarışmasında finale sürpriz bir isim kaldı. Kara çarşafı ve peçesiyle okuduğu şiirinde, teröre destek veren din adamlarını eleştiren Suudi ev kadını Hissa Hilal 1.3 milyon dolar kazanabilir.


BİRLEŞİK Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen “Milyonların Şairi” yarışmasının yarı finali yapıldı. Arap dünyasının “Popstar” yarışması olarak nitelenen programda en yüksek puanı Suudi ev kadını Hissa Hilal aldı.
Ön elemeyi teröre cevaz veren din adamlarını eleştiren şiiriyle geçen Hilal, yarı finalde de geri adım atmadı. Jürinin 50 üstünden 47 puan verdiği Hilal finali de kazanırsa 1.3 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak.
Hilal’in şiirinde, Suudi din adamı Şeyh Abdülrahman el Berrak’ı hedef aldığı iddiaları tartışma yarattı. El Berrak, geçen ay yayınladığı fetvada, “Erkek ve kadının toplumsal hayatta beraber yer alabileceğini savunanların katli vaciptir, çünkü bunlar kâfir olmuştur” demişti.
Hilal ise hedefinin El Berrak olmadığını söyledi. Kadın şair, “Genel olarak Arap dünyasındaki fetvaları eleştiriyorum” dedi.
Hilal özellikle ülkesinde sert eleştirilerle karşılaşıyor. Bir internet sitesi, “İslam düşmanı” diye nitelediği Hilal’in öldürülmesi çağrısı yaptı. Aynı yarışmada geçen yıl yer alan bir başka Suudi kadın da, ailesinin ve aşiretinin tepkilerine rağmen geri adım atmamıştı.
İşte o şiir
Yıkıcı fetvaların gözünde gördüm şeytanı.
Helalin haram kılındığı bir çağda.
Bu gerçeği açıkladığımda
Gizlenen canavar çıktı ortaya.
Fikrinde ve amelinde zâlim,
Hiddetli, kör ve bir de beline
Kemer niyetine ölüm takıyor.
Makamı resmi ve çok da güçlü.
İnsanları bir bir terörize edip
Huzurlarından ederek besleniyor.
Çıkarlar kişiyi susturunca
Kısılıyor cesaretin gür sesi,
Ve gerçek köşeye sıkışıyor...


hurriyet