Fransız polisi, bir markette alışveriş yapan 6 kişinin görüntülerini yayınlayıp “ETA teröristlerini yakalamamıza yardımcı olun” diye halkı uyardı. Ancak bu kişiler, staj yapmak için Fransa’ya giden Katalan itfaiye erleri çıktı.


İSPANYA’nın ayrılıkçı Bask terör örgütü ETA, geçen hafta Paris yakınlarındaki Dammarie-les-Lys’de ilk kez bir Fransız polis memurunu öldürmüştü. Geniş kapsamlı soruşturma başlatan Fransız emniyeti, aynı bölgeden gelen bir ihbarı değerlendirdi.
Emekli bir polis memurunun, bu bölgede bir süpermarkette İspanyolca konuşan bir grup gördüğünü bildirmesi üzerine güvenlik kameraları görüntüleri incelendi. Cinayete tanık olan polisler de görüntüleri izleyerek, “Bunlar o teröristler” diye ifade verdiler. Bunun üzerine polis, önceki gün teröristlerin kimliğinin belirlenmesi için görüntüleri medyaya dağıtarak halktan yardım istedi.
Ancak İspanya’nın kuzeyindeki özerk Katalonya hükümeti dün yaptığı açıklamada, görüntülerde yer alanların Fransa’ya staj yapmaya giden Katalan itfaiye erlerine ait olduğunu bildirdi. Fransa’daki yakınları, itfaiyecileri görüntülerden tanıyıp durumun farkına varmıştı. Yanan binalara tırmanma eğitimi alan itfaiyeciler de Fransız polisine gidip durumu açıkladılar. Skandal üzerine Fransız emniyeti soruşturma başlattı. İspanya ve Fransa, ETA terörizmine karşı sıkı bir işbirliği içinde. Son saldırıyla ilgili Fransa’da bir kişi tutuklu olarak yargılanıyor.
ZEHİR HAFİYE SENDROMU
HAMAS yetkilisi Mahmud El Mebhu, 19 Ocak’ta Dubai’deki otel odasında öldürülmüştü. Kısa süre sonra Dubai emniyeti, yabancı infaz timinin suikastı dakika dakika nasıl gerçekleştirdiğini, güvenlik kamerası görüntüleriyle hazırlanan barkovizyon sunumuyla dünyaya açıkladı.
Tüm okları Mossad üzerine yönelten dedektiflik başarısı, Dubai Emniyet Müdürü Dahi Halfan Tamim’i de dünya çapında üne kavuşturdu. Fransız polisinin güvenlik kamerası görüntüleriyle suçlu avında yaşadığı fiyasko Dubaili kahraman polisi akıllara getirdi.
hurriyet