ABD Başkanı Barack Obama’nın geçen yıl başkanlığı devraldığı günden bu yana üstünde çalıştığı sağlık reformu nihayet bugün Temsilciler Meclisi’nde oylanacak.

Hükümet için krize dönüşen tasarının bugün kabul edilmesi şansı yükseliyor. Amerika’da herkes şimdi oylamaya kilitlendi. Televizyonlar kararsız milletvekillerinin isim listeleriyle dolu. Kongre üyelerine tasarıyı destekleyenler ve karşı çıkanlardan saatte toplam 100 bin mesaj geliyor. Kongrenin telefon santrali çalışamaz halde. Obama da dün öğleden sonra Kongre binasına gelerek, Demokrat milletvekillerinden kararsız olanlarla son bir kez buluştu.
Oylama sonucunda tasarıya gerekli 216 oyun çıkıp çıkmayacağı henüz kesin değil. Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dün yaptığı bir açıklamada, “Reforma kavuşmamıza sadece bir gün kaldı” diyerek, tasarının kabul edileceği sinyalini verdi. Kamuoyu yoklamalarına göre Amerikan halkının desteklemediği sağlık reformu, ülkedeki 48 milyon sigortasız kişinin güvence altına alınmasını amaçlıyor.
hurriyet