ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden geçen soykırım tasarısından, Karabağ işgaline kadar birçok konuda açıklamalar yapan Sarkisyan’ın öne çıkan sözleri şöyle:
Diyelim ki mucize oldu
- İlişkilerimizi yeniden canlandırma konusunu Türkiye ile ele almaya devam ediyoruz. İstişare ön koşulsuz yapılmalı. Türkiye’nin bizi herhangi bir şeyle suçlamaya, ders vermeye ve koşul öne sürmeye hakkı yok. İlişkileri önkoşulsuz başlatmak, herhangi bir konuya değinmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.
- Diyelim ki mucize eseri, Türk meclisi protokolleri onayladı, Ermeni meclisi de aynısını yaptı. İlişkilerimizi yeniden kurduk ve sonra üçüncü bir ülke soykırım meselesini kasıtlı olarak gündeme getirdi. Türkler bunu mazeret kabul edip ilişkileri yine mi kesecek?
Türkiye büyük ülke
- Türkiye’nin nüfus, toprak ve güç bakımından büyük bir ülke olduğunun farkındayız. Ermenistan’dan çok daha büyük bir ülke. Herkes soyutlanmış bir hayat sürseydi anlayışla karşılayabilirdik. Ama Türkiye ve Ermenistan olarak biz, tıpkı Amerika, Fransa ve Avrupa Birliği gibi uluslararası toplumun parçalarıyız. Uluslararası toplum da konuları her yönüyle değerlendirmelidir.
- Yukarı Karabağ, Azerbaycan’ın toprağı hiç olmadı. Meselenin temelinde, Yukarı Karabağ halkının özgür iradesinin tanınma konusu vardır. Bu hak tanınmalı ve uygulanmalıdır. Azeri tarafına güç kullanmama anlaşması imzalamayı öneriyorum. Böyle bir anlaşma Yukarı Karabağ ve Ermeni halklarına güven verecektir ve bu güvenin sağladığı şartlar altında detaylı görüşmelere başlayacağız.
hurriyet