Sözde soykırım tasarısı protesto edildi


İsveç'in başkenti Stockholm'de İsveç Parlamentosu tarafından alınan sözde soykırım tasarısı protesto edildi. Yaklaşık iki bin kişinin, ağır hava şartlarına rağmen şemsiyelerle katıldığı protesto mitinginde Parlamento'nun aldığı karara tepki gösterildi. İsveç Türk İşçi Federasyonu (TRF) tarafından organize edilen ve diğer Türk federasyonları tarafından da desteklenen mitinge İsveç'in dört bir yanından Türk vatandaşları, aileleri ile birlikte katıldı. Mitinge başta Azerbaycan olmak üzere diğer Türki Cumhuriyet vatandaşlarının da destek vermesi dikkat çekti.İstiklal Marşı ve İsveç Milli Marşının okunmasıyla başlayan mitingde Türk Federasyonları ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından ortaklaşa hazırladığı basın bülteni okundu. Miting de ayrıca İsveç, Türk ve Azeri sivil toplum kuruluşları yetkilileri de konuşmalar yaptılar.

Konuşmalarda parlamentonun tarihi bir olay hakkında hiç bir hukuki belgeye dayanmadan aldığı karar eleştirildi. Konuşmalarda siyasilerin bu şekilde tek tip bir karar almalarında İsveç'te yaşayan Türk vatandaşlarının oy vermemelerinin etkili olduğu da vurgulandı.

Seçimlerde Türklerin ancak yüzde 13'ünün oy hakkını kullandığı, ülkedeki diğer etnik grupların oy kullanma oranının ise yüzde 80'i aştığı belirtilerek özeleştiri de yapıldı.

10. yıl marşı ve mehter marşı ile coşan binlerce kişi ellerinde Azeri, Türk bayrakları ve pankartlarla tepkilerini dile getirdiler. Pankartlarda "Diaspora dostluğu sabote etme", "Biz Türkler komşularımızı önemsiyoruz", "Tarihin siyasallaştırılmasına hayır" şeklinde ifadeler yer aldı. İsveç ve Türk basınının yoğun ilgi gösterdiği ve yaklaşık üç saat süren miting, renkli görüntüler eşliğinde olaysız bir şekilde sona erdi.

TRF Başkanı Hasan Dölek kara kışa rağmen vatandaşlarımız mitinge büyük bir katılım gösterdi ve "Parlamentonun aldığı bu yanlış kararın düzeltilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu işin peşini bırakmayacağız." açıklamasını yaptı.

İsveç Parlamentosu 11 Mart 2010 tarihinde "Sözde Ermeni ve Asuri, Süryani, Keldani, Pontus Rumlarına ilişkin soykırım tasarısını 330 hayır oyuna karşılık 331 evet oyu ile kabul etmişti.

(CİHAN) / habervaktim