Avrupa kaçaklara göz açtırmıyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Türkiye'de 100 bin kaçak Ermenistan vatandaşı yaşıyor” sözleri bazı kesimler tarafından “Başbakan Ermenilere ayrımcılık yapıyor” şeklinde tercüme edilerek eleştirilirken, Avrupalı hükümetler ülkelerinde kaçak yaşayanlara göz açtırmıyor.SAVAŞTAN KAÇANLAR BİLE SINIR DIŞI EDİLİYOR

İşsizliğin kol gezdiği Avrupa ülkeleri, kendi vatandaşlarına iş imkanı sağlamak için savaş ve çatışmalardan kaçmış göçmenleri bile ülkelerine geri gönderirken, Türkiye'de ekonomik gerekçelerle bulunan Ermeni kaçaklarla ilgili tartışmalar bile 'ayrımcılık' olarak sunuluyor.

MEHMET NEDİM ASLAN/LONDRA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Türkiye'de 100 bin kaçak Ermeni yaşıyor” sözlerinden sonra bazı kesimler “Başbakan Ermenileri sınır dışı etmek istiyor” iddialarıyla kaçak Ermenileri savunurken, Avrupalı hükümetler ülkelerinde kaçak yaşayan Avrupalı olmayan ülke vatandaşlarına göz açtırmıyor. Yasa dışı yollarla ya da vizeyle girdikten sonra kaçak duruma düşen AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarını yakalandığı andan itibaren sınır dışı eden Avrupa ülkeleri, iki yıl önce tüm AB ülkelerinde uygulamaya geçilen “Sınır Güvenliğini Koruma” düzenlemesiyle kaçak göçmenleri uydudan da takip ediyor.

KAÇAKLAR KOLAYCA TESPİT EDİLİYOR
Türkiye'de üç aylık vizelerle ülkeye giriş yapan ve daha sonra ülkelerine dönmeyerek kaçak duruma düşen Ermenistan vatandaşlarına uygulanan 'fiili serbestlik', Avrupa ülkelerinde savaştan kaçmış kaçak göçmenlere bile uygulanmıyor. Avrupa Birliği, üye ülkelerde yaşayan kaçakların sınır dışı edilerek göçmenliğin kontrol altına alınması çağrısı yaptığı iki yıl önce getirdiği bir dizi uygulamayla yakalanan kaçakları anında sınır dışı ediyor. AB ülkelerine giriş yapan başka ülke vatandaşları vize alabilecek durumda olsa bile bir dizi elektronik kontrolden geçiriliyor. Bu kontrollerde parmak izinden göz rengine kadar her türlü detayı alınan kişi, kaçak duruma düştüğünde çok kolayca tespit edilip sınır dışı edilebiliyor.

NORVEÇ VE İSVEÇ'TEN ORTAK KAÇAK OPERASYONU
Avrupa Birliği üyesi olmayan Avrupa'nın en liberal ülkelerinden Norveç'te bile kaçak göçmenler yakalandığı andan itibaren sınır dışı ediliyor. Çoğunluğu ülkelerindeki çatışmalardan kaçmış olan ve ülkelerine geri döndükleri zaman öldürülme tehlikeleri bulunanları bile sınırdışı eden Norveç, son olarak bu yılın başında 13 Iraklı ve başka ülkelerden gelen 70 kaçak göçmeni sınır dışı etmişti. Norveç'in yanısıra İsveç de kaçaklara yönelik operasyonlar yaparak 33 Iraklı'yı sınır dışı etmişti. İki ülke arasında kaçak göçmenlere yönelik ortak operasyonlara değinen Norveç Adalet Bakanı Knut Storberget, kaçak göçmenlere göz açtırmayacaklarını kaçak olarak Norveç'te yaşamanın yasalara aykırı olduğunu söylemişti.

METRO İSTASYONLARINDA KAÇAK AVI
Avrupa Birliği üyesi İngiltere de kaçak göçmenlere yönelik sert önlemler alan ülkelerden. Kaçak göçmenlerin ülkeye girişini önlemek için sınır güvenliğini arttıran İşçi Partisi Hükümeti, sınır güvenliğini arttırmak için daha fazla polis istihdam etti. İngiltere'de ayrıca metro istasyonlarında bekleyen sivil polisler şüphelendikleri göçmenleri sorguya alıp kaçak olup olmadığına bakıyor. Kaçak olduğu tespit edilenler yakalanıp sınır dışı ediliyor. İngiltere'de gerek sağ gerekse sol basında Hükümetin kaçak göçmenlere yönelik yeterli tedbir almadığı eleştirilerinden sonra İngiliz Hükümeti bu yılın başında ülkeye vizeyle girecekler için de yeni şartlar koydu.

IRAKLI GÖÇMENLER BİLE SINIR DIŞI EDİLDİ
Öğrenci olarak ülkeye giriş yapanlardan en azından konuşabilecek bir İngilizce isteyen İngiltere, ülkeye giriş yapanlardan polise kayıtlarını yaptırmalarını şart koşuyor. İngiltere, 2007 yılında Irak'ın artık güvenli bir yer olduğu gerekçesiyle 100'e yakın Iraklı kaçak göçmeni sınır dışı etmişti. İngiliz Hükümeti geçtiğimiz yıl da 39 Iraklı mülteciyi sınır dışı etmişti. İngiltere Afrika ülkelerinden gelen göçmenlere de göz açtırmıyor. Aralık 2009'da açlık grevine giden Zimbabveli bir kadın bile sınır dışı edilmişti.

ALMANYA, SAVAŞTAN SONRA BOŞNAKLARI GÖNDERMİŞTİ
Kaçak göçmenler konusunda en hassas Avrupa ülkelerinden biri ise Almanya. 1992-95 yılları arasındaki Bosna savaşı sırasında Sırplardan kaçarak bu ülkeye sığınan Boşnaklar, Alman Hükümeti tarafından 1996'da sınır dışı etmişti. Bavyera'daki kamplarda yaşayan on binlerce Boşnak mülteciyi tutuklayan Alman polisi, Boşnakları ülkelerine geri göndermişti. Almanya, 2005 yılında aldığı bir kararla kadın ve 70 yaşındaki yaşlılar dahil ülkedeki tüm Afgan mültecilerin sınır dışı edilmesini kararlaştırmış ve bu kararını uygulamıştı.

ALMANYA'DA HER YIL 50 BİN KİŞİ SINIR DIŞI EDİLİYOR
Alman yasalarına göre kaçak durumda başka ülke vatandaşları sınır dışı edilene kadar sorgulanıp hapse konulabilir. Yasalara göre, mültecilik başvurusu reddedilenler, savaştan kaçmış olan ve geçici vizeleri uzatılmayanlar ile vize süresi sona ermiş olanlar yakalandığı andan itibaren hapse atılıyor ve birkaç gün içinde sınır dışı ediliyor. Sınırdışı Edilmelere Karşı Berlin Girişimi'ne göre Almanya'da her yıl 50 bin kaçak göçmen sınır dışı ediliyor.

AKDENİZ'DE KAÇAK AVI
Avrupa'nın Akdeniz ülkeleri de kaçak göçmenler konusunda sıkı tedbirler aldı. İtalya, Afrika'dan gelen kaçak göçmenlere kötü davrandığı için birçok insan hakları kuruluşu tarafından eleştirilirken, deniz yoluyla ülkeye giriş yapmak isteyen kaçaklara ait teknelerin İtalyan polisince batırıldığı da iddia edilmişti. İtalya, İspanya ve Fransa özellikle Afrika'dan gelen kaçak göçmenler için denizde işbirliği yapıyor. Fransa'da Sarkozy'nin iş başına gelmesinden sonra kaçaklara yönelik olarak başlatılan operasyonlar sonucu aralarında Türkiye vatandaşlarının da bulunduğu on binlerce kişi sınır dışı edildi. Fransa, diğer Avrupa ülkeleri gibi yakaladığı kaçak göçmenleri anında sınır dışı ederken, kaçak işçi çalıştıran iş yerlerine ise yüklü miktarda para cezası veriyor.


VAKİT / habervaktim