Çin basınından Google'ye tepki!


ABD'li arama motoru Goolge'ın Çin sitesini kapatarak ülkeyi terk etme tehditlerine karşı ülke medyası bugün eleştirilerini artırdı. Çin devlet medyası, Google'ı siyasete karışmakla suçluyor.Çin medyası, Google AŞ'nin Çin sitesini kapatma tehdidi yaparak çıkar sağlamaya çalıştığını iddia ediyor. Google, Pekin yönetiminin arama sonuçlarına sansür uygulama baskısına karşı internet arama devinin yerel sitesi olan google.cn'yi kapatacağını söylüyor.

Xinhua Haber Ajansı, Çin Günlüğü ile birlikte birçok devlet medyası, Google siyasi gündem oluşturmakla suçlayarak, şirketin yerel yasalara uyması gerektiğini yorumlarına yer verdi. Çin Günlüğü gazetesi, "İş iştir. Ama politik kurnazlıklara gelince, iş biter." yorumuna yer verdi.

Google, Ocak'ta Çin sitesini kapatmayı düşündüğünü açıklaması ile birçok yerel kullanıcı şaşkınlık ve hüzün ile karşılamıştı açıklamayı. Kimse Google'nin Çin pazarını bırakacağına inanmazken, Çinli kullanıcılar bir daha Pekin yönetiminin internet sansürünün varlığı konusunda uyarılmıştı.

(CİHAN) / habervaktim