Sahte doktor, yaşlı kadını tedavülden kalkan Peru parasıyla dolandırıp bin 500 YTL'sini çaldı
22 Nisan 2007 Pazar Bursa'da, kendisini Almanya'da çalışan doktor olarak tanıtıp yardım vaadiyle 82 yaşındaki kadının evine giren dolandırıcı, tedavülden kalkan Peru ve Malezya paralarını verip bin 500 YTL'yi çaldı.
Alınan bilgiye göre, merkez Osmangazi ilçesi Küplüpınar Mahallesi'nde oturan 3 çocuk annesi Nazlı Omruça (82), bakkaldan alışveriş yapmak için dışarıya çıktı. Bu sırada yaşlı kadını izleyen kimliği belirsiz bir kişi, yaşlı kadının kapısını çalarak kendisinin Almanya'da çalışan bir doktor olduğunu ve kendisine yardım yapacağını söyleyerek kapıyı açmasını istedi. Yaşlı kadının kapıyı açmasının ardından içeriye giren şahıs, yanında bulunan 2 adet yabancı parayı Nazlı Omruça'ya gösterip, Almanya'da vefat
eden kayınvalidesinin kendisini tanıdığını ve paraları kendisine yolladığını söyledi. Paraların 7 bin YTL değerinde olduğunu iddia eden şahıs, Almanya'dan gelirken 2 bin YTL masraf yaptığını belirtip, yaptığı masrafın karşılığı olarak yaşlı kadından 2 bin YTL istedi.
Şahsa inanan Nazlı Omruça, 2 bin YTL parasının olmadığını, bütün parasının cüzdanın içindekiler olduğunu söyleyerek paraları şahsa verdi. Cüzdanda bulunan bin 500 YTL'yi alan zanlı, Almanya'daki karısının hamile olduğunu, acil doğumuna yetişmesi gerektiğini söyleyerek evden ayrıldı. Olayı bildirmek için kızını arayan yaşlı kadının dolandırıldığı ortaya çıkınca polis olaya el koydu.
Zanlının 7 bin YTL değerinde olduğunu iddia ettiği 2 adet yabancı paranın 10 yıl önce tedavülden kalkan değersiz Peru ve Malezya paraları olduğu anlaşıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, kimliği belirsiz dolandırıcının peşine düştü.
82 yıldır ilk defa böyle bir şey yaşadığını belirten Nazlı nine "Bana doktor olduğunu söyleyip, karısının doğumunu yaptıracağını ve ilk uçakla acil dönmesi gerektiğini ifade etti. Ben de dua ettim. Ancak dolandırıldığımı anlayınca beddua ettim. Aldığı paranın hayrını görmesin. Elleri kırılsın inşallah" şeklinde konuştu.
UĞUR USLUBAŞ -İHA