Engelli çocuğu için balkonuna asansör yaptırdı
22 Nisan 2007 Pazar Adana'da Mahmut Kurmuş adlı bir baba, doğuştan spastik engelli 31 yaşındaki oğlu için 5 katlı apartmana dışarıdan asansör yaptırdı.
Adana'nın Yeşilyurt Mahallesi'nde 5 katlı apartmanın 5. katında oturan 3 çocuk babası işçi emeklisi Mahmut Kurmuş, ilk çocuğu Ertan'ın doğum sırasında beynine oksijen gitmediği için spastik engelli olarak dünyaya geldiğini, bu nedenle 31 yıldır binbir güçlükle mücadele ettiklerini söyledi. Mahmut Kurmuş, yıllarca Ertan Kurmuş'u 5 katlı apartmanın 5. katına sırtında çıkartıp indirdiğini belirterek, "Ben 60 yaşına geldim. Apartmanın asansörü olmadığı için Ertan'ı aşağıya sırtımızda indirip çıkarmak zorunda
kalıyoruz. Ama yaş 60 olunca sırtımızda indirip çıkarmak çok zor olmaya başladı. Ertan'ı artık sırtımızda çıkartamaz olmuştuk. Komşular yardım ediyordu. Ertan sadece 2 gün dışarıya çıkabiliyordu. Ertan'ı aşağıya indirip çıkarmaktan benim ve eşimin beli ağrımaya başlamıştı" dedi.
Bütün bu zorlukları yenmek ve Ertan'ı haftanın her günü dışarı çıkarmak için çaba sarf ederken Karadenizli bir engellinin evine asansör yaptırdığını televizyondan izledikten sonra aynı sistemi kendisinin de uygulamaya karar verdiğini anlatan baba Kurmuş, "Karadenizli arkadaşı televizyonda izledikten sonra Ertan'ın ve bizim işkencenin sona ereceğine inandım. Gittim bir ustaya 5 katlı apartmanın dışarısına asansör yaptırdım. Ben 700 YTL maaş alıyorum asansörü 600 YTL'ye yaptırdım. Asansörle birlikte bütün
zorluklar son buldu. Artık Ertan, haftanın 5 günü aşağıya inebiliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Yedipınar Engelliler Parkı'na gidiyor. Asansör olmasaydı bunların hiçbiri olmayacaktı. 31 Yıldır Ertan'ın eli, ayağı tutmuyordu. Şimdi bu asansör Ertan'ın eli ayağı oldu" şeklinde konuştu.
Anne Pervin Kurmuş, engellinin yaşadığı zorlukları 31 yıldır ailece yaşadıklarını vurgulayarak, "Ertan'ı asansör yapılmadan önce sırtımızda indirmek zorunda kalıyorduk. Sırtımızda indirmek çok zor olduğu için Ertan'ı her gün indiremiyorduk. Ertan da buna çok sinirlenip bunalıma giriyordu. Asansör yapıldıktan sonra Ertan'ın morali düzeldi bunalımdan çıktı. Allah kimseyi engelli yapmasın" dedi.
Ertan Kurmuş da asansör yapıldığı için çok mutlu olduğunu, daha önce çok zorluklar çektiğini söyleyerek, "Asansör yaptırmadan önce beni 5. kata kadar annem, babam ve arkadaşlarım sırtında çıkartıyordu. Annemin ve babamın beli ağrımaya başlamıştı. Şimdi çok kolay çıkıyorum. Annemin ve babamın beli ağrımıyor. Asansör sayesinde aşağıya rahatça iniyorum ama akülü arabam olmadığı için sokaklarda rahat gezemiyorum. Akülü araba verirlerse çok mutlu olacağım" diye konuştu.
FATİH KEÇE - HASAN TOSUN -İHA