Sınırdışı edilmek için karakolda bekleyen Özbek kadın, polislerin şahitliğiyle evlendi
22 Nisan 2007 Pazar Vizesi dolduğu için Çorlu polisi tarafından gözaltına alınan ve sınır dışı edilmek için Çorlu Cumhuriyet Polis Merkezi'nde Özbekistan'dan gelecek uçak biletini bekleyen Özbek uyruklu Hurshida Resulova, karakolda dünya evine girdi. Ekrem Bayıroğlu ile hayatını birleştiren genç kadının nikah şahitliğini ise bir polis memuru yaptı.
Vize süresi dolduğu için Çorlu Cumhuriyet Polis Merkezi'nde sınır dışı edilmeyi bekleyen Hurshida Resulova (34), Çorlu'da tanıştığı Ekrem Bayıroğlu ile dünya evine girdi. Çiftin nikahı karakolda kıyılırken nikah şahitliklerini ise polis memurlarından Nurettin Önalan ile çiftin avukatı Haşim Korkmaz yaptı. Avukat Korkmaz, Özbek geline bilezik taktı.
2005 yılında Çorlu'ya geldiğini ve temizlik işlerinde çalıştığını söyleyen Özbek uyruklu Resulova, "Türkiye'de ve Çorlu'da olmaktan dolayı son derece mutluyum. Vize sürem dolduğu için Çorlu polisi tarafından gözaltına alındım. 20 günden bu yana karakolda kalıyordum. Ekrem'i çok sevdim. Artık burada kalacağım. Memleketimde annem ve 6 yaşında bir çocuğum var. Onları da buraya almak istiyorum" dedi.
Ülkesinde tercümanlık üzerine okuduğunu ancak bu diplomanın Türkiye'de geçerli olmadığını anlatan Özbek gelin, "Fakat bir tercümanlık bürosunda yardımcı çevirmen olarak çalışabilirim. Karakolda kaldığım süre içerisinde polislerden ağabey gibi yakınlık gördüm. Hatta bazı olaylarda onlara tercümanlık yaptım. Avukatım oturma iznimi alsın başka bir şey istemiyorum. Ekrem'i çok seviyorum" diye konuştu.
Çok mutlu olduğunu söyleyen ve avukat Haşim Korkmaz başta olmak üzere eşi Hurshida'ya kardeşçe davranan tüm polis memurlarına, karakol amirine ve Emniyet Müdürü Muhittin Sert'e teşekkür eden Ekrem Bayıroğlu (37), "Eşimi çok seviyorum. Yaklaşık 20 günden bu yana birbirimizden uzaktaydık. Konsoloslukta avukatımıza yardımcı olan Emniyet Müdürü Muhittin Sert`e teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Çorlu İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Sert de nikah öncesinde karakola gelerek çifti tebrik etti ve emniyet teşkilatı adına çiçek takdim etti. Çorlu Belediyesi evlendirme memurunun kıydığı nikah sonrası birbirlerine sarılan çift, daha sonra karakol önünde basın mensuplarına poz verdi.
ERHAN ŞAHİN-İHA