Temsilciler Meclisi'nin sağlık reformu yasa paketini onaylaması ABD Başkanı Barack Obama'nın 16 aylık görev süresindeki en önemli zaferi oldu. Bu reform sayesinde nüfusun yüzde 95'i sigortalı olma hakkına kavuşacak.
ABD'de Başkan Barack Obama'nın iç politikadaki en öncelikli konulardan birisi olarak gördüğü sağlık reformuna ilişkin yasa tasarısı önceki gece Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı. Yapılan oylamada 219 evet oyuna karşılık 212 hayır oyu kullanıldı. Temsilciler Meclisi, teklifin kabulünün ardından üzerinde yapılacak değişiklik paketini de 211'e karşı 220 oyla kabul etti. Söz konusu değişiklik paketi en geç bu haftanın sonunda karara bağlanmak üzere Senato'ya gönderildi. Senato'daki kararın da "evet" olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Teklifin Senato'da kabul edilmesi Başkan Obama'nın imzasından geçer geçmez yasalaşması anlamına geliyor.
Reform paketine odaklanmak için yurtdışı ziyaretlerini erteleyen ve seçim kampanyasına benzer bir kampanya yürüten Obama, oylama sonrasında yaptığı açıklamada, bu kararın herhangi bir parti için değil, Amerikan halkı için bir zafer olduğunu söyledi. Reform planının sağlık sistemindeki tüm yanlışları düzeltmeyeceğini, ancak "kendilerini kararlı biçimde doğru yöne taşıyacağını" dile getiren Obama, oylamayı "Amerikan rüyasının temeline döşenen yeni bir taş" olarak niteledi. Obama ayrıca, reform paketinin sağlık sigortası bulunmayanlara sigorta kapsamına girmeleri için yardımcı olmanın yanı sıra, sigortası olanlara da katkı sunacağını kaydetti. ABD'de 2.5 milyar dolarlık bir hacime sahip olan sigorta sektörü, gayri safi yurtiçi hasılanın da yüzde 16'sına eşdeğer büyüklükte. Kongre Bütçe Dairesi'ne göre, söz konusu reform paketi ilk 10 yılda 940 milyon dolarlık bir maliyet yaratacak ancak aynı dönemde bütçe açığını 138 milyar dolar azaltacak.

46 milyon kişi sigortasız
ABD gelişmiş ülkeler arasında vatandaşlarına kapsamlı sağlık sigortası sunmayan tek ülke olarak dikkat çekiyor. Sağlık sigortası genelde özel şirketlerin kontrolünde ve primlerin yüksekliği nedeniyle yaklaşık 46 milyondan fazla kişi sigorta hizmetlerinden yararlanamıyor. 25 milyon civarında kişinin de yetersiz bir sigortaya sahip olduğu tahmin ediliyor. Ödenen prim miktarının 9 yılda 2 kat arttığı ülkede, çoğu kişinin sağlık sigortasını işverenden ya da özel şirketlerden temin etmesi gerekiyor. Sigortası olmayan birinin hastalanması halinde çok yüksek olan tedavi masraflarını kendisinin ödemesi gerekiyor. Bu da ağır hastalık geçiren birçok kişinin iflas etmesine kadar varan bir sürecin yaşanmasına neden oluyor.

600 bin $'lık kanser faturası
BusinesWeek dergisi 15 Mart tarihli sayısında bu konuyu "618 bin 616 dolarlık bir ölümden alınacak dersler" başlığıyla kapağına taşımıştı. Bu haberde 7 yıl boyunca kanserle mücadele ettikten sonra 2007 yılında 67 yaşındayken hayatını kaybeden ABD'li Terece Bryan Foley'in öyküsü eşinin ağzından anlatılıyor. Foley'in hastalığı için 7 yıllık süreçte 600 bin doları aşan fatura çıkarılırken, bu miktarın üçte ikilik bölümü son 2 yıla ait. Sigorta şirketleri tedavi için indirimler sonrasında 254 bin 176 dolarlık ödeme yaptı, aile de 9 bin 468 dolar ödedi.
Hastalık sürecinde defalarca göğüs tarama için bilgisayarlı tomografi çektirilmesi istendi. Hastanenin bir tarama için faturaya yazdığı miktar 3 bin 232 dolardı. 100 miligramlık Avastin ilaçlarının her biri 550 dolardı ve hastane bu ilaçlar için 27 bin 360 dolarlık fatura çıkardı. 6 hastane, 4 sigorta şirketi, 3 onkolojist ve bir cerrah 4 bin 750 sayfalık sağlık kaydı oluşturdu. ABD'de 2003 yılına bir tıp dergisinde yayımlanan makaleye göre sağlığa harcanan paranın yüzde 31'i kağıt ve idari işlere gidiyor.