Tayyib bu tür programların İslam'a çok büyük bir tehdit oluşturduğunu öne sürdü. İslam'ın gerçeklerini tahrif eden bu tür programların reyting alma kaygısıyla hareket ettiklerini vurgulayan Tayyib, dolayısıyla İslam'ın gerçek mesajının bu tür programlarda göz ardı edildiğinin altını çizdi.
Ahmed Tayyib, Muhammed Seyyid Tantavi'nin bir ödül töreni için bulunduğu Suudi Arabistan'da hayatını kaybetmesi üzerine Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından 19 Mart'ta Ezher Şeyhi olarak tayin edilmişti. Mısır'daki bir televizyon kanalında yayınlanan röportajında Tayyib, özellikle uydu televizyonlarındaki dini programlara çıkan din adamlarının dinin manevi yönünden çok ritüellerini ön plana çıkardıklarını vurguladı.
Medyatik olmayan özelliğiyle ön plana çıkan Tayyib, "Fikirleri çok aşırı olan bu tür din adamlarıyla mücadele etmeliyiz. Bunların medyada yer almalarını engellemeliyiz. Çünkü bunlar dini vurgulardan çok duyguları harekete geçirmeye çalışıyor." şeklinde konuştu. Bu tür din adamlarıyla bir araya gelerek tarzlarını değiştirmelerine çalışacağını ve gençlerin ilgisini çeken yeni programlar yapılması için uğraşacağını da belirten Tayyib, bu programların Ezher çizgisinde hazırlanacağını da dile getirdi.
Sünni İslam dünyasının en önde gelen kurumları arasında yer alan Ezher, son yıllarda hükümet yanlısı bir görüntü çizmesinden dolayı pek çok din adamı tarafından sert bir dille eleştiriliyordu. Ilımlı mesajlarıyla bilinen Tayyib (64) de Fransa'da eğitim almasından ve iktidardaki Ulusal Demokratik Partisi üyesi olmasından dolayı tarafsız davranamayacağı yönünde eleştirilere maruz kalıyor.
Selefi Tantavi imza attığı fetva ve söylemlerle uzun süre Mısır ve İslam dünyasında sert eleştirilere maruz kalmıştı. Son olarak Mısır'ın Gazze sınırına inşa ettiği çelik duvar için fetva veren Tantavi, din adamları tarafından rejimin sözcüsü şeklinde yaftalanmıştı.
Daha önce Mısır Müftülüğü görevinde bulunan Tayyib, 2003 yılından beri Ezher Üniversitesi rektörlüğü görevini yürütüyordu. Ezher Üniversitesi de, başında Şeyh'in bulunduğu Ezher kurumları içinde yer alıyor. Ezher içinde anaokulundan üniversiteye binlerce okul yer alıyor.
Nikab konusundaki görüşlerini de açıklayan Tayyib, bunun İslam'ın temel unsurlarından biri olmadığını, geleneksel olduğunu belirterek nikabı yasaklamayacağını da kaydetti.
Özellikle Körfez ülkeleriyle bağlantılı din adamları televizyonlarda düzenledikleri programlar ve verdikleri fetvalarla radikal akımların güçlenmesinde büyük bir rol oynuyorlar.
Yorumla.net