Uzanın avukatına 5 milyon dolar!


Libananco davasının ikinci gününde Hakan Uzan 3 saat ifade verdi. 20 milyar dolarlık davada Uzanlar'ın avukatı ABD'li Newberger'in kazanırsa yüzde 25 alacağı öğrenildi. Bu da yaklaşık 5 milyar dolara denk geliyor.Paris'te devam eden Libananco davasının ikinci gününde Hakan Uzan ikinci kez ifade verdi. 20.5 milyar dolarlık tahkim davasında Uzanlar lehine avukatlık yapan Stuart H. Newsberger davanın Türkiye aleyhine sonuçlanması durumunda 5 milyar dolar ücret alacağı öğrenildi.

Uzan Grubu'na ait Çukurova ve Kepez Elektrik'e 2003'te el konulmasının ardından Güney Kıbrıs'ta kurulu Libananco adlı şirket ortağı olduğu iddiasıyla 2006'da Türkiye aleyhine tahkime başvurmuştu. 10.1 milyar dolar zarar iddiasıyla yapılan başvurunun ardından davanın görüşülmesine önceki gün başlandı. Davada Hakan Uzan ikinci gün de ifade verdi. Enerji Bakanlığı'nı temsilen davada görev yapan Coşar Hukuk Bürosu'nun avukatları ve tahkim komisyonu üyelerinin çapraz Hakan Uzan'ın sorgusu üç saat sürdü.

KOMANDOLAR KORUDU

Çıkışta hiçbir açıklama yapmayan Hakan Uzan'ı koruyan özel ekipte yer alan kişilerin Fransız ordusunda bir dönem bulundukları ve okyanus ötesi operasyonlarda komando alarak görev yaptıkları belirtildi. Uzan'ı koruyan emekli askerlerin yakın koruma konusunda uzman oldukları öğrenildi.

Bu arada ilginç bir ayrıntı Uzanlar'ın ABD'li avukatı Newsberger'e ait. Cem ve Hakan Uzan'ın avukatlığını yürüten ABD'li avukat Stuart H. Newberger'in davanın Türkiye aleyhine sonuçlanması durumunda 5 milyar dolar ücret alacağı öğrenildi. Newberger'in davanın öncesinde Cem Uzan'ın Türkiye'den kaçmasına yardımcı olduğu öne sürülüyor. Son iki gündür Hakan Uzan'ın yanında duruşmalara katılan Newberger'in, bugüne kadar çok sayıda tahkim davasına katıldığı ve alanının en iyisi olarak bilindiği belirtildi. Newberger'in hemen her tahkim davasında yüzde 25 avukatlık ücreti istediği ve bu komisyonla pek çok dava kazandığı kaydedildi. Eğer Uzanlar'ın Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açtığı davada Uluslar arası Yatırım Uyuşmazlıkları Mahkemesi (ICSID) Uzanlar'ı haklı bulursa Newberger, Uzanlar'ın Türkiye'den alacağı faiziyle birlikte 20 milyar dolarlık tazminat ücretinin dörtte birini alacak.

Sabah / ekotrent